Poloiştii orădeni de la CSM Digi au obţinut numai victorii la cel de-al treilea şi ultimul turneu al grupei valorice I-IV din Superliga Naţională, desfăşurat de marţi până joi la Bucureşti, la Bazinul Steaua. Astfel, elevii antrenorului Dorin Costrăş au încheiat detaşat pe primul loc în clasamentul grupei, calificându-se în mod direct pentru faza semifinală.

În prima etapă, marţi, orădenii au dat piept cu revelaţia actualei ediţii de campionat, formaţia bucureşteană Sportul Studenţesc, pe care au învins-o şi de această dată la o diferenţă de opt goluri, cu 16-8. Doar primul sfert a fost ceva mai echilibrat, dar şi mai spectaculos, înscriindu-se în acest interval nu mai puţin decât nouă goluri, cinci de către orădeni şi patru de bucureşteni. Principalul marcator a fost în acest joc Tiberiu Negrean, cu trei reuşite.

În etapa secundă, de miercuri, bihorenii au întâlnit Dinamo, jucători pe care i-au întrecut, de asemenea, cu scorul de 13-9. De această dată, Ramiro Georgescu a fost cel mai prolific jucător al campioanei, cu trei goluri.

În fine, joi, în ultima rundă a turneului, bihorenii au întâlnit Steaua, fiind dornici de a obţine o victorie în faţa celor cu care au terminat la egalitate ultimele două dispute directe. Acest lucru s-a văzut încă din start, CSM Digi conducând deja după primele opt minute de joc cu scorul de 4-0.

Din repriza a doua lucrurile s-au schimbat însă, jucătorii lui Ionuţ Angelescu reuşind să egaleze la 10, după o cursă lungă de urmărire. Pe final, Diaconu a dus din nou Oradea în avantaj, stelistul Mihnea Gheorghe a avut şansa egalului pe contraatac, unde a ratat singur cu portarul, iar Cupic a închis tabela cu scorul de 12-10 pentru campioni.

Cele două combatante au încheiat pe primele două locuri ale clasamentului şi astfel nu vor juca în sferturile de finală, ele asigurându-şi deja locul în semifinale.