De-a lungul anilor, Poliţia Locală a fost bombardată cu reclamaţii din partea orădenilor deranjaţi de claxoanele nuntaşilor, aşa că a decis să încerce să-i potolească pe zgomotoşi cu buna. Drept urmare, a elaborat o notificare care, deşi se vrea serioasă, a ieşit haioasă foc.
Cei care-şi depun actele la Starea Civilă primesc o hârtiuţă în care li se spune că Poliţia Locală este "alături sufleteşte de dvs. în acest moment de însemnătate aparte a familiei, fapt pentru care în numele locuitorilor oraşului Oradea vă rugăm să vă manifestaţi bucuria în felul dvs. propriu, fiindcă există destule modalităţi, fără însă a perturba fonic liniştea cetăţenilor".