Etapa finală a Cupei Liceelor la Cros a avut loc sâmbătă, la Târgu-Jiu, iar judeţul Bihor a fost reprezentat de Andreea Bortoş, de la liceul din Ştei, Denisa Milian, de la Liceul Andrei Şaguna, Maria Andrei şi Mircea Peştean, ambii elevi ai Colegiului Tehnic Mihai Viteazul.

Elevă în clasa a X-a la Colegiul Tehnic Mihai Viteazul, Maria Nicoleta Andrei, din comuna Inand, a reuşit, după numai un an de pregătire, să câştige Cupa Liceelor la cros, întrecând alte 120 de fete.

"Ea a fost o necunoscută, o surpriză pentru toţi cei de acolo, pentru că nu a mai participat la Cupa Liceelor", a declarat profesorul Constantin Stohor, luni, într-o conferinţă de presă la Direcţia pentru Sport a Judeţului. Potrivit acestuia, eleva Colegiului Mihai Viteazul a terminat cursa de 2.000 de metri cu cel puţin 100 de metri avans faţă de ocupanta locului doi.

"Concursul nu a fost aşa de greu. Am pornit în cursă cu ideea că trebuie să ies pe locul I", a spus campioana Maria Andrei.

Toţi finaliştii Cupei Liceelor la cros au primit echipamente de sport originale din partea organizatorilor.