Echipele bihorene de fotbal din Liga a III-a au înregistrat o nouă etapă neagră. Astfel, runda a XVIII-a din Seria a V-a a adus atât pentru CSC Sânmartin, cât şi pentru CS Oşorhei înfrângeri.

Echipa din Sânmartin a evoluat din nou, vineri, pe teren propriu, la Stadionul Luceafărul, în compania unei alte fruntaşe a clasamentului. Este vorba despre CSM Sighet, echipă situată pe locul III şi care se bate pentru promovare.

Partida dintre cele două combatante a avut o desfăşurare interesantă. După ce CSC Sânmartin, echipă pregătită de antrenorul Florin Fărcaş, a deschis scorul în minutul 39, când a marcat prin Cura, a condus aproape pe întreaga perioadă a reprizei a doua, până pe final, în minutul 88, când P. Dragoş a restabilit egalitatea. Pentru ca situaţia să devină şi mai nefastă, în minutul 4 al prelungirilor, 90+4, echipa din Sighet, echipă antrenată de bihoreanul Dan Dobai, a dat lovitura, înscriind prin Greu.

În acest fel, CSC Sânmartin, care a fost foarte aproape de victorie, nu numai că a pierdut victoria "printre degete", dar chiar şi jocul. Succesul repurtat însă de maramureşeni pe terenul de la Sânmartin reprezintă o victorie importantă pentru ei, care-i ţine la 4 puncte în urma primelor două clasate.

Cealaltă formaţie bihoreană din Liga a III-a, CS Oşorhei, a cedat clar, cu 0-3, în deplasarea de la Zalău, în faţa echipei de pe locul II, înregistrând astfel a treia înfrângere consecutivă în timp ce sălăjenii continuă cursa pentru promovare.

Prima ocazie de gol a venit după un sfert de oră de joc. Roghină a şutat în transversală, de la mare distanţă iar pe urmărire Ceaca a trimis pe lângă poartă. Peste 6 minute FC Zalău a deschis scorul. Kinzel a centrat în careu iar Ceaca a urmărit şi a marcat pe lângă Deac. În minutul 30, partida a fost oprită după ce Vasile Pop şi-a spart capul primind apoi îngrijiri în ambulanţa prezentă la stadion. În minutul 34, Stanicu a pasat excelent pentru Kuku care singur cu Deac a şutat în plasa laterală. În prelungirile primei reprize Giura a fost aproape de a-l bate pe căpitanul gazdelor, Băican, care a reţinut în doi timpi.

La zece minute după reluare, gazdele şi-au mărit avantajul. Centrarea lui Sabou, din banda dreaptă, a fost reluată cu capul de Ceaca, Deac a respins în prima fază dar mingea a ajuns tot la Ceaca care a marcat din apropiere. La faza imediat următoare Ervin Kinzel a trimis un şut centrare din afara careului, iar Deac a scos de sub transversală. Gazdele, care cedaseră în tur, la Alparea, cu 0-5 au stabilit un scor de forfait în minutul 70 când Raul Stanciu a fructificat o lovitură liberă de la  25 de metri. Zalăul s-a impus cu 3-0.

FC Zalău – CS Oşorhei 3-0 (1-0)

Au marcat: Ceaca 21, 55, Stanciu 70

FC Zalău: Băican - Sabou, Alin Mutu, Petrache, Dulap – Kinzel, Roghină (58 Tăbârţă) Pop, Suciu - Benjamin Kuku, Ceaca. Antrenor: Călin Pop.

CS Oşorhei: Deac – Turcan, Lavrincsik, Mălaiu (79 Laascu), Henring - Şerban Pop, Ov. Popa (63 Sorin Ban) -  Moise, Trip, Costea (38 Sergiu Ban) - Răzvan Giura. Antrenor: Rudy Kovacs.

Arbitri:  Dorian Bărzuca (Lugoj) - Cristian Pleşa şi Alin Botaş (ambii din Timişoara)

Observatori: Claudiu Ştefănuţi (Bistriţa) şi Valeriu Nichimiş (Alba Iulia)

Cartonaşe galbene: Ov. Popa, Costea, Giura, Şerban Pop