Echipa orădeană de baschet feminin Universitatea CSM a mai suferit o înfrângere în actuala ediţie de campionat. Sâmbătă, pe teren propriu, în cadrul etapei a XXV-a a Diviziei A, elevele antrenoarei Adriana Niculescu au fost întrecute clar, cu scorul de 66-39, la Arena "Antonio Alexe", de jucătoarele de la CSBT Alexandria, echipă provenită din prima parte a clasamentului şi care şi-a impus jocul de la Oradea încă din primele minute.

Astfel, după primul sfert de joc teleormănencele conduceau deja cu 19-5. Şi sfertul II a continuat de aceeaşi manieră, astfel că după un interval de 16-14 pentru oaspete, acestea conduceau la pauză cu 26 de puncte, scor 35-9.

Deşi, după pauză şi-au mai revenit, şi pe fondul relaxării echipei din Alexandria, formaţia orădeană tot a cedat sfertul III, la 3 puncte, scor 13-16.

Totuşi, ultimele 10 minute, ultimul sfert, a aparţinut gazdelor, care au marcat 17 puncte, primind, în schimb, 15. Astfel, Universitatea CSM a pierdut, în faţa unui public restrâns de spectatori, la 27 de puncte, o nouă dispută pe teren propriu, rămânând cu 3 succese în actuala ediţie de campionat.

Cu 13 puncte, Alexandra Vlaicu a fost cea mai eficace jucătoare orădeană din această dispută, urmată fiind de Florentina Ardeleanu, cu 9 puncte.

De la teleormănence s-au remarcat, în special, Natasha Kay Graboski, cu 18 puncte, şi Daniela Bucica, cu 11 puncte înscrise.

Universitatea CSM Oradea - CSBT Alexandria 39 - 66 (5-19, 4-16, 13-16, 17-15)

Sala: Arena Antonio Alexe

Spectatori: 50

Arbitri: Alin Dragoş, Cristian Trofim

Comisar: Alexandru Columban

Marcatoare Universitatea CSM Oradea: Alexandra Vlaicu 13 p, Florentina Ardeleanu 9, Ruxandra Chiş 6, Daniela Tămăşdan 5, Carla Ţigan 4 şi Loredana Ulica 2 p.

Marcatoare CSBT Alexandria: Natasha Kay Graboski 18 p, Daniela Bucica 11, Maja Vucurovic 9, Alina Mihaela Chivu 8¸ Kari Laplante 5, Mattilyn Joi McIntyre 4, Marija Prlja 4, Mihaela Mihai 4 şi Crenguţa Maria Teodorescu 3 p.

Runda din acest week-end a programat şi două derby-uri, la Tg. Mureş şi Alba Iulia, unde s-au întâlnit echipele de pe primele patru locuri, jocuri care, într-un anumit mod surprinzător, s-au încheiat cu victoria oaspetelor, câştig de cauză având formaţiile din Târgovişte şi Arad.