Așa cum era de așteptat, echipa de baschet feminin Universitatea CSM Oradea a suferit sâmbătă o nouă înfrângere în campionatul Ligii Naționale, a 13-a, din tot atâtea posibile. Ultimul eșec al orădencelor s-a produs în Arena „Antonio Alexe", în faţa SCM Craiova.

Meciul a început într-o anumită notă de echilibru, oaspetele conducând după primul sfert doar cu 4 puncte, scor 18-14. Sfertul secund a fost însă dezastruos pentru orădence, care în cele zece minute a reușit contraperformanța de a marca doar 4 puncte, timp în care a primit 16.

Pauză mare nu a adus nicio schimbare în jocul gazdelor, oltencele revenind de la vestiare la fel de motivate și cu aceeași abordare care a surprins adversara, sfertul III fiind câștigat de craiovence cu 17-6.

Ultimele minute au consemnat însă, din nou, o dispută echilibrată, în aceste 10 minute gazdele reușind să se impună chiar la două puncte, cu 18-16. Scorul final a fost astfel 67-42 pentru baschetbalistele oltence, ceea ce face ca U CSM Oradea să rămână singura echipă din campionat fără vreo victorie în actuala ediție, după 13 etape.

De departe, de la orădence s-a remarcat în acest joc Alexandra Vlaicu, autoare a 25 de puncte, în timp ce de la SCM Craiova, Gabriela Larisa Toma a fost cea mai eficace, cu 15 puncte înscrise.

Universitatea CSM Oradea - SCM Craiova 42 - 67 (14 - 18, 4 - 16, 6 - 17, 18 - 16)

Sala: Arena „Antonio Alexe"
Arbitri: Istvan Bertalan, Alin Dragoș
Comisar: Takacs Karoly
Marcatoare Univ. CSM Oradea: Alexandra Vlaicu 25 puncte, Ruxandra Chis 9, Ioana Gavra 2, Oana Sărăcut 2, Patricia Filip 2 și Mihaela Adi 2 puncte.
Principale marcatoare SCM Craiova: Gabriela Larisa Toma 15 puncte, Marija Prlja 13 și Zorica Mitov 10 puncte.

Rezultatele etapei a XIII-a a Ligii Naționale de baschet feminin

De remarcat faptul că în această etapă, cu o singură excepție, oaspetele s-au impus pe linie. Performerele s-au numit Universitatea Alba Iulia și Univ. „Vasile Goldiș" ICIM Arad, echipe care s-au impus în jocurile de la Alexandria, respectiv Timișoara.

ACS Sepsi SIC - CSM București Sportul Stud. 91-55
CSBT Alexandria - CS Universitatea Alba Iulia 54-60
BCM Danzio Timișoara - Univ. Goldiș ICIM 50-67
CS Rapid - CS Municipal Târgoviște 52-94
Universitatea CSM Oradea - SCM Craiova 42-67
Universitatea Cluj-Napoca - CS Nova Vita 37-53
CS Olimpia București - CS Municipal Satu Mare 47-89