"Acasă mieluşei, iar afară lei", cam acesta pare a fi dictonul celor de la CS Oşorhei care au mai făcut o victimă în deplasare. După succesul repurtat la Zalău, în precedenta deplasare, echipa pregătită de Rudy Kovacs s-a impus acum, vineri, la Cluj, în faţa echipei locale, Sănătatea, cu scorul de 3-1.

Pe lângă victorie, îmbucurătoare a fost însă determinarea arătată în teren de jucătorii de la CS Oşorhei, semn că amenda suferită după contraperformanţele din partidele cu Naţional Sebiş şi CS Ineu şi-a făcut "efectul".

Partida de la Cluj, contând pentru etapa VIII-a a Ligii a III-a n-a început sub auspicii tocmai bune pentru bihoreni care s-au văzut conduşi din minutul 25, când gazdele au obţinut o lovitură liberă la care Chiş a înscris cu mult noroc, pe urmărire. După gol Oşorheiul a declanşat atacuri în valuri, dar bihorenii au avut mult ghinion în faţa porţii gazdelor.

La pauză Kovacs şi băieţii săi au găsit antidotul pentru "viruşii verzi" iar Şerban Pop a egalat în minutul 53 cu o lovitură de cap, după executarea unei lovituri libere. Egalate, gazdele au dominat teriotorial însă în minutul 80 Ardelean, intrat în locul fundaşului Pintea (care a jucat destul de slab, Magda devenind fundaş central) a luat o minge de la centrul terenului, a driblat fundaşii centrali clujeni şi a marcat cu un şut pe colţul scurt. Cu trei minute înainte de final, Ardelean a mai scăpat o dată pe contră, în lateral stânga, a centrat pe colţul lung iar Contor, venit lansat, a reluat din vole, stabilind scorul final, 3-1 pentru bihoreni, care şi-au spălat ruşinea consemnată la jocul de marţi de pe teren propriu.

În partida de la Cluj, CS Oşorhei a jucat în formula: Ghilea - Ember (85 Morar), Şerban Pop, Pintea (50 Ardelean), Arsene - Todea, Magda - Andor (57 Ban), Poiană, Contor - Achim (27 Horvath).

În celelalte partide de vineri a etapei a VIII-a din Seria a V-a, spectaculos pare rezultatul de la Baia Mare, dintre FCM din localitate şi Metalurgistul Cugir, victoria revenind oaspeţilor, care s-au impus cu scorul de 6-2.

Celelalte rezultate, împreună cu marcatorii, din etapa a VIII-a a Seriei a V-a a Ligii a III-a la fotbal:
FC Zalău - FC Arieşul Turda 1-0