Handbaliştii de la CSM Oradea au obţinut sâmbătă o nouă victorie în cadrul campionatului Seriei B din Divizia A. Evoluând în deplasare, la Turda, în compania celor de la Potaissa II, elevii antrenorului Sebastian Tudor s-au impus clar, cu scorul de 39-27.

Jocul a fost controlat de către bihoreni. În pofida faptului că au jucat în deplasare, handbaliştii orădeni au construit un avantaj consistent din prima repriză. Ei a punctat cu generozitate, ajungând la 22 goluri marcate în primele 30 minute de joc. În schimb, formaţia din Turda a înscris de 13 ori.

În urma acestui rezultat, CSM Oradea ajunge la nouă victorii din zece partide disputate şi rămâne la 3 puncte în urma liderului HC Adrian Petrea Reşiţa, echipă care s-a impus, de asemenea, cu scorul de 38-22, în faţa clujenilor de la Universitatea.

Şi echipa de pe locul III, Universitatea Craiova, s-a impus în această etapă, în deplasare, pe terenul celor de la Naţional Sighişoara, cu scorul de 34-25. În următoarea etapă, jucătorii de la CSM Oradea vor întâlni pe teren propriu echipa Naţional Sighişoara.