În replică la interdicţia din România privind arborarea steagului secuiesc, ungurii iau atitudine. Secretarul de stat din cadrul ministerului maghiar de Externe, Zsolt Nemeth, a atacat miercuri Guvernul României, spunând că Executivul de la Bucureşti trebuie să pună capăt "agresiunii simbolice" de a interzice secuilor să îşi arboreze steagul pe clădirile publice.
Nemeth îndeamnă poporul ungar la solidaritate cu maghiarii din centrul României în lupta lor pentru autonomie, după ce responsabili guvernamentali din Covasna şi Harghita au interzis arborarea steagului secuiesc pe clădirile publice.
"Are loc un război al steagurilor", a afirmat Nemeth, la o ceremonie desfăşurată într-un district din sudul Budapestei, unde primăria a arborat un drapel secuiesc în semn de simpatie, potrivit dcnews.ro. Guvernul ungar se aşteaptă cu fermitate ca România să pună capăt acestei "agresiuni simbolice", a adăugat acesta.
Zsolt Nemeth a plusat, îndemnând totodată consiliile locale ungare să dea dovadă de solidaritate arborând la rândul lor drapelul, "în susţinerea autonomiei".
Declaraţiile oficialului ungar au stârnit reacţia premierului Victor Ponta, care i-a cerut, miercuri, ministrului de Externe să adopte o atitudine fermă şi să transmită că România nu acceptă de la nimeni din străinătate "obrăznicii" şi lecţii privind funcţionarea autorităţilor locale şi nici sfaturi privind arborarea steagurilor.
"Vă rog, domnule ministru de Externe, înainte să plecaţi la Bruxelles, să daţi un răspuns - nu dumneavoastră, ministerul - un răspuns foarte ferm şi foarte clar că nu acceptăm niciun fel de - eu nu vreau să folosesc un termen nediplomatic, aş fi spus în mod normal "obrăznicii" - dar nu acceptăm niciun fel de lecţii de la nimeni de cum se aplică în România legile, inclusiv cele privind funcţionarea autorităţilor locale. Cred că avem cele mai înalte standarde din Europa de reprezentare a minorităţilor, de autonomie a structurilor locale. Cred că, dacă cineva vrea să-şi facă campanie electorală în România, vreau să aveţi o atitudine foarte fermă, fără să ne lăsăm prinşi în capcane pe această temă, dar nu cred că cineva ne poate spune ce steaguri afişăm pe aici şi cum să afişăm steagurile", a declarat Ponta, arătând că va ruga ministrul de interne, prefecţii şi toate autorităţile statului să fie receptivi la această problemă.
Ministrul de Externe, Titus Corlăţean, i-a spus premierului că a dat deja dispoziţie structurilor ministerului să emită o reacţie în acest sens. "E foarte importantant acest lucru, ca să nu-şi închipuie totuşi cineva că putem să întoarcem de prea multe ori obrazul şi cred că sunt nişte lucruri pe care trebuie să le punem la punct foarte clar", a conchis Ponta.
Pe de altă parte, ambasadorul ungar a fost convocat de urgenţă la MAE. "Declaraţiile domnului Zsolt Nemeth sunt inacceptabile şi contravin spiritului de bună-vecinătate şi Parteneriatului Strategic pentru secolul XXI dintre România şi Ungaria. Autorităţile române nu acceptă şi nu vor accepta astfel de interferenţe regretabile care contravin cadrului constituţional şi legal din România. Practic, îndemnul oficialului ungar echivalează cu susţinerea explicită a autonomiei teritoriale pe criteriu etnic, care nu este permisă de Constituţia României şi nu face parte din standardele europene acceptate în domeniul protecţiei persoanelor care aparţin minorităţilor naţionale. Respingem, prin urmare, cu fermitate acest demers" a afirmat secretarul de stat în MAE Bogdan Aurescu.
Scandalul drapelurilor a pornit după ce pe 27 ianuarie, drapelul României din faţa sediului Prefecturii Covasna a fost vandalizat de persoane necunoscute. Drapelul a fost tăiat în două locuri, iar Poliţia a demarat cercetări pentru identificarea autorilor şi sancţionarea lor sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de distrugere şi ofensă adusă însemnelor naţionale.