După abdicarea Reginei Beatrix, la 33 de ani de domnie, tronul olandez este preluat de prinţul Willem-Alexander. "În monarhia noastră constituţională, a cărei piatră de temelie este Constituţia, monarhul reprezintă unitatea în slujba unei societăţi mereu în schimbare", a spus regina, în mesajul de retragere.

Willem Alexander este primul bărbat care va conduce Ţările de Jos din ultimii 120 de ani.

Abdicarea oficială a reginei Beatrix are loc chiar în ziua în care se împlinesc 33 de ani de când a urcat pe tronul Ţărilor de Jos. După ce urcă pe tron, Willem-Alexander renunţă la diversele funcţii pe care le deţine în cadrul Naţiunilor Unite şi Comitetului Olimpic Internaţional.

Abdicarea reginei Beatrix a luat prin surprindere pe multă lume, dar nu şi pe supuşii săi: spre deosebire de alte ţări, în Olanda abdicarea nu este văzută ca un semn de criză, ci ca o şansă pentru prinţul moştenitor de a deveni rege la o vârstă care să îi permită să aibă o domnie lungă şi benefică pentru naţiune.

Foarte activă în cele trei decenii de domnie, regina Beatrix a devenit în ultimii ani tot mai retrasă, din cauza tragediilor care i-au lovit familia - moartea prinţului consort Claus şi accidentul de schi în urma căruia cel de-al doilea fiu al său, prinţul Johan Friso, a intrat în comă profundă, stare în care se află şi acum.

Primul născut al suveranei şi al prinţului consort Claus a trecut printr-o transformare remarcabilă de la imaginea de Casanova din tinereţe, amator de petreceri înecate în alcool, la aceea a unui om dedicat familiei, iubit şi respectat de poporul său. La 46 de ani, Willem Alexander devine cel mai tânăr rege din Europa, dorindu-şi să fie un monarh al secolului XXI care să unească, să reprezinte şi să încurajeze poporul.

Mai mult, în timpul studenţiei, şi-a atras porecla de Prinţul Pils, aluzie la cantităţile impresionante de bere pe care le consuma la petrecerile din campus.

Marea schimbare a început în 1993. Ştiind că va prelua coroana de la mama sa, Willem Alexander şi-a asumat treptat tot mai multe responsabilităţi, în încercarea de a scăpa de imaginea negativă. În 1998, a devenit membru al Comitetului Olimpic Internaţional, iar în 2006 a fost numit preşedinte al Consiliului Consultativ asupra apei al Naţiunilor Unite.

În 1999, Willem Alexander a cunoscut-o pe cea care urma să-i devină soţie, argentinianca Maxima Zorreguieta Cerutti. Relaţia a fost controversată, pentru că tatăl viitoarei prinţese a fost ministru în timpul dictaturii militare din Argentina, când zeci de mii de opozanţi ai regimului au fost torturaţi şi ucişi. De altfel, tatăl Maximei nici nu a fost invitat la nuntă, iar din solidaritate nici mama ei nu a venit.