Federaţia Română de Gimnastică a anunţat, miercuri, că sportivele Ana Maria Bărbosu, medaliată cu bronz la sol, la Jocurile Olimpice de la Paris, şi Lilia Cosman, și ea componentă a lotului național, îşi vor continua studiile în SUA. Ana Maria Bărbosu a fost admisă la prestigioasa universitate Stanford.

„Ana a fost admisă la Stanford University, iar Lilia la Michigan State University. Corina Moroșan, director tehnic la FRG, a discutat cu oficialii celor două universități pentru a stabili programul și obiectivele gimnastelor. Ana și Lilia vor continua pregătirea pentru competițiile internaționale din 2025. Felicitări Ana, felicitări Lilia, suntem mândri de voi!”, se arată într-o informare făcută miercuri de FRG. 

Ana Maria Bărbosu a obţinut medalia de bronz la JO de la Paris, după un apel la TAS. Românca i-a suflat astfel medalia americancei Jordan Chiles.

Astfel, românca a fost medaliată la întoarcerea în țară de la Jocurile Olimpice. 

"În momentul acesta nu pot să nu mă gândesc şi la Sabrina (Sabrina Voinea, gimnasta care a rămas pe locul patru în finala de la sol, după ce contestația ei nu a fost admisă de TAS - n.r.) şi la Jordan (sportiva Jordan Chiles, care a căzut în final pe locul 4 după ce TAS a acceptat memoriul Federaţiei Române de Gimnastică - n.r.). Este o situaţie grea pentru noi, cu atâtea incertitudini şi emoţii copleşitoare. Sper ca toată lumea să înţeleagă că noi nu am greşit cu nimic la Jocurile Olimpice. Şi că spiritul Olimpic este mai important decât orice neînţelegere între autorităţi. Vreau să cred că va veni ziua când toate trei vom primi câte o medalie de bronz", a spus Bărbosu la ceremonia de primire a medaliei de bronz, vizibil emoţionată.

Atât Bărbosu, cât și Lilia Cosman au făcut parte din echipa României clasată pe locul şapte în Franţa.

 

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!