Gyor a început ca din "tun", 2-0 (min. 2), deloc impresionată de atmosfera asurzitoare creată de cei peste 3.000 de suporteri vâlceni. Durităţile din tabăra ungară au fost şi ele pe măsură, Vizitiu şi Stanca fiind primele luate în primire.

Meciul a continuat fragmentat, dar Oltchim a reuşit să egaleze şi să preia conducerea, după şapte minute, 3-2.

Repriza secundă a fost, de fapt, un galop de sănătate pentru vâlcence, cu Ada Nechita în prim-plan, care au demonstrat că merită să lupte până la capăt pentru cel mai preţios trofeu european. Gyor a plătit tribut unei "secete" de 13 minute fără gol, părăsind terenul cu fruntea plecată, scor final 24-20.

Performanţa campioanei României este cel mai frumos cadou şi pentru pivotul Oana Manea, care duminică a împlinit 25 de ani.

Printre fanii aflaţi în tribune s-a aflat şi Gheorghe Hagi, care s-a bucurat la fiecare reuşită a vâlcencelor, aplaudând minute în şir calificarea în finală a campioanei României.

Jucătoarele Oltchimului i-au mulţumit pentru susţinere într-o manieră aparte: l-au înconjurat în tribuna oficială, imediat după fluierul final.