Traficul a fost oprit duminică (până la ora 15) pe o porțiune a zonei centrale din Oradea și pe alte câteva străzi din oraș pentru desfășurarea celei de-a 12-a ediții a competiției de alergare pe șosea Oradea City Running Day, una în care s-au întrecut profesioniști și amatori, precum și copii.

Startul în primele curse a fost dat la ora 10, din Piața Ferdinand, în vecinătatea Teatrului Regina Maria.

Competitorii s-au întrecut în probe de semimaraton, precum și într-o cursă populară, cum a fost ea denumită, pe 5 kilometri, cu toții concentrați să obțină un timp cât mai bun și poate chiar medalii.

credit foto: Ovi D. Pop

De data aceasta, printre participanți s-au numărat și câteva persoane în scaun cu rotile.

Cei circa 500 de concurenți profesioniști și amatori provin, la ediția din acest an, din 5 țări, după cum au precizat organizatorii din ACS XTerra Sport: România, Ungaria, Austria, Marea Britanie şi Polonia.

De la ora 13 a fost rândul copiilor să se întreacă pe un traseu mai scurt, anume amenajat pentru ei.

Câștigătorii pentru fiecare cursă și fiecare categorie de vârstă pot fi găsiți AICI.