1888. Primul "Alo?"

Sfârşitul secolului XIX a marcat începutul dezvoltării comunicaţiilor în urbea de pe Criş. Potrivit istoricului János Fleisz, autorul volumului "Metamorfoza unui oraş. Oradea 1850-1940", orădenii puteau comunica în 1872 cu cei din afara oraşului prin scrisori şi telegrame. La 1 aprilie 1888 s-a petrecut o adevărată revoluţie în sistemul de comunicare: evreul Roth János îşi instala prima centrală telefonică din Oradea.

Imediat, bărbatul a avut 18 abonaţi şi a realizat o reţea telefonică a oraşului. În 1890 în Oradea erau 171 de staţii telefonice, din care una centrală, 167 particulare şi 3 publice. Dacă până atunci apelurile se puteau efectua doar între abonaţii din oraş, din 1897 orădenii au putut suna la Băile Episcopeşti, Băile Felix şi Santăul Mic.

La 1 ianuarie 1899, când Oradea avea 300 de abonaţi, reţeaua telefonică a trecut în administrarea statului, fiind cumpărată de la Roth János. "Din Oradea se poate vorbi cu 48 de oraşe, pe lângă Viena şi cu Szabadka, Szeged, Timişoara, Zagreb. O convorbire de 3 minute costă 2 coroane. Dacă este urgentă, costă 6 coroane", scria ziarul Szabadszag.

03 mobil.jpg2013. Comunicare fără limite

Când au văzut pentru prima oară telefonul, orădenii secolului XIX probabil că nici nu bănuiau cât de mult va evolua tehnica şi că, în nici două secole, oamenii vor putea utiliza aparate de dimensiuni mici, fără fir, pe care îl pot purta peste tot, pe care îl pot folosi în orice colţ al oraşului şi cu care pot suna oriunde în lume. Numeroşi orădeni încă mai au acasă şi telefoane fixe, însă majoritatea covârşitoare, de la vârsta adolescenţei până la cea a senectuţii, au şi măcar un telefon mobil.

Prin oraş mai sunt presărate şi telefoane publice, dar de ele par să îşi aducă aminte doar vandalii, care îşi bagă picioarele în pereţii cabinelor. Reţeaua telefoniei fixe nu mai este de mult una monopol de stat, ci există mai multe reţele private, la fel cum există o concurenţă acerbă şi pe piaţa telefoniei mobile.

Aparatele folosite de orădenii de astăzi, ca de altfel de toţi contemporanii, sunt capabile de mult mai multe operaţiuni decât banala apelare a unui alt utilizator al telefoniei. Ba chiar le permit să comunice fără să facă un apel propriu-zis, ci folosindu-se de internet, o minunăţie a lumii moderne care a dus comunicarea la un nivel dincolo de imaginaţia strămoşilor...