Imediat după Paşti, Oradea s-a umplut de afişe religioase şi de mici panouri pe care era scris "Oradea este teritoriul lui Isus Hristos". Afişul din centru, pus pe Podul Ferdinand, a şi fost personalizat de un trecător, care a completat că "Oradea este oraşul lui Chtulhu", un monstru celebru creat de scriitorul american H.P. Lovecraft.
Oradea, raiul pe pământ: Fanatici religioşi au umplut oraşul cu panouri
8 Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.
Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
@magnovaradinum
auzi varu, dezaxatul a castigat din exact acelasi motiv pentru care a castigat si ticalosul de filip: pentru ca romanii nu au vrut sa aiba primar maghiar. daca bolovanul avea contracandidat roman, nu mai pupa al doilea mandat.
Postat 21 Mai 2013, 06:22 de tot xfiles
0
0
Raporteaza
penibil!!!
Placutele sunt si pe malul Crisului batute in copaci este dea dreptul oribil sa faci asa ceva pe unii religia ii indobitoceste pur si simplu, politia comunitara nu se sesizeaza sa ii urmareasca si sa ii amendeze?. Pastrati-va simtirile divine in biserici nu ne invadati viata cu sloganuri de 2 bani. Nu stiu sa fii aparut in vreo epistola ca Isus a umblat prin Oradea sau este propietar cu CF pe acest teritoriu. Ma intreb cat creier poate avea acel cineva care a avut aceasta initiativa? Credinta trebuie sa fie in noi ca oameni si in sufletele noastre sa facem cat de mult bine putem si mai ales sa gandim, sa gandim sa gandim.....
Postat 20 Mai 2013, 11:15 de Unualtu
0
0
Raporteaza
Pace si Iubire
Faptul ca acest mesaj face referire la Isus Hristos si Oradea este un lucru bun.Daca acest om a simtit acest lucru, Doamne da sa fie asa.Isus Hristos, nu a incetat pana la moarte si mai apoi pana la inaltare, decat sa vorbeasca despre pacea si iubirea intre oameni, iubirea pentru aproapele nostru dar si pentru dusmanul nostru...Sa ne rugam lui Dumnezeu sa dezvolte cat mai mult aceasta pace si iubire in orasul nostru, caci de prea multe ori avem nevoie de ele in relatiile dintre noi...De prea multe ori lipseste toleranta, respectul fata de cel pe care pe care il consideram ca nu merita toate acestea din partea noastra..
Ok, metoda poate fi interpretata "putin ciudata"...dar a categorisi acest gest "fanatism religios", este cred o afirmatie total exagerata...Este si aceasta poate o anumita forma de exprimare a credintei....Da, intr-adevar, pentru atei si cei lipsiti de credinta crestina, poate parea asa...
Postat 20 Mai 2013, 09:57 de EL
0
0
Raporteaza
@ Carp III
auz' varu, poate n-ai aflat inca, dar "dezaxatu" asta a castigat primaria Oradea ZDROBITOR de doua ori la rand din primul tur de scrutin, ceea ce nici "voi" si nici alte partide nu au reusit inca si nici in graba. deci, mars. latra la alta masa!
Postat 20 Mai 2013, 08:47 de magnovaradinum
0
0
Raporteaza
All hail Chtulhu
Cultul lui Chtulhu salută iniţiativa.
Postat 20 Mai 2013, 06:53 de Horg
0
0
Raporteaza
fanatici?
Fanatici?oameni buni..daca cineva ar fi scris o injuratura pe asemenea placa si ar fi pus-o in tot orasul?nu ati fi zis nimic..nu?ar fi bine sa fie asa cum e scris pe placa aceea..:)..oameni buni..voi Il cunoaste-Ti pe Dumnezeu?sau il pomeniti doar cand va e greu si in injuraturile voastre spuse cu atata patos:(
Postat 20 Mai 2013, 00:48 de ovidiu
0
0
Raporteaza
Isus are o lume întreagă de unde alege ! De ce ar alege tocmai Oradea ?
Deocamdată este oraşul unui dezaxat care a confundat clădirea primăriei cu sediul social al celor care fac focurile, mult mai jos, la cazane !?!
Postat 19 Mai 2013, 20:00 de Carp III
0
0
Raporteaza
zau ?
daca e asa, atunci de ce episcopul sofronie e omul dracului ? era sa zic ca e posedat de diavol, dar lui sofronie s-ar putea sa-i placa sa fie \"posedat\" :-)
Postat 19 Mai 2013, 14:55 de xfiles
0
0
Raporteaza