Dacă în centrul oraşului malurile Crişului Repede sunt amenajate şi îndeamnă orădenii la plimbare, spre periferie lucrurile stau complet altfel.

În amonte de Silvaş şi de zona gândită de Primărie ca loc de picnic, oricine poate zări vaci care pasc nestingherite pe maluri, prin nişte buruieni mai înalte ca ele.

Deci cei care aleg să meargă la iarbă verde acolo poate se-aleg şi cu un pahar de lapte proaspăt...