ORADEA SUMMER FILM 2025

Ediția a VI-a, 20-24 august 2025, Parcul Cetății Oradea

Ediția a VI-a Oradea Summer Film este dedicată unor filme de referință din America Latină. Realizate în Brazilia, Bolivia, Cuba, Argentina și Chile, cele cinci filme au fost prezentate de-a lungul timpului la festivaluri de film de renume de la Cannes, Veneția și Berlin. Spectatorii sunt invitați din nou să acorde “Premiul Publicului” pentru cel mai bun film.

Oradea Summer Film, cinematograful de vară în aer liber, revine pentru a VI-a ediție în perioada 20-24 august 2025. În acest an, evenimentul e relocat în incinta aceluiași Parc al Cetății Oradea, cele mai apropiate intrări în Parcul Cetății pentru Oradea Summer Film fiind cele dinspre Poliția Rutieră/Calea Clujului și Redutei/Maternitate, harta cu accesul este disponibilă mai jos.

Intrarea este liberă ca și în fiecare an. Înainte de proiecții, de la ora 20:00, grupul de DJanes bewitched va introduce publicul în atmosfera filmelor printr-o selecție muzicală inspirată de universul acestora. Proiecțiile vor începe în fiecare seară la ora 21:00. Toate filmele vor fi însoțite de subtitrări în limba română și în limba engleză.

Perspective latino-americane

Filmele selectate anul acesta au în comun nu doar originea geografică, ci și dorința de a deschide noi perspective asupra realităților, istoriei și sensibilităților continentului latino-american. Adesea reprezentată în mod clișeic în cinematografie, America Latină își găsește în aceste cinci filme o voce subversivă și profund originală, marcând repere esențiale în istoria cinematografiei mondiale. Cele cinci lungmetraje navighează viața de zi cu zi și existența interioară a locuitorilor continentului sud-american, dar și turbulențele sociale și politice.

În prima seară vom urmări împreună filmul Bacurau (2019), realizat de regizorul brazilian Kleber Mendonça Filho în co-regie cu Juliano Dornelles și proiectat în premieră mondială la Festivalul Internațional de Film de la Cannes în 2019, unde a fost recompensat cu Premiul Juriului. În filmul acestora, un mic sat dintr-o Brazilie aparținând unui viitor sumbru începe să dispară de pe hărțile online din toată lumea după ce Carmelita, matriarhul înțelept al satului, moare la 94 de ani. Locuitorii din Bacurau remarcă din ce în ce mai multe semne rău-prevestitoare, care în cele din urmă îi vor conduce la o luptă pe viață și pe moarte cu corupția locală și cu o amenințare străină. Mizând pe un format neconvențional ce reinterpretează tropii filmelor de gen, Bacurau e o replică radicală adresată vremurilor tulburi și instabilităților socio-politice care definesc Brazilia de azi.

A doua seară de proiecție va aduce pe marele ecran unul dintre cele mai speciale filme ale selecției de anul acesta, Marea deplasare // El Gran Movimiento (2021) al regizorului bolivian Kiro Russo. Filmul a fost realizat cu ajutorul unui colectiv de artiști bolivieni contemporani, Socavon Cine, co-înființată în 2009 de Russo și alți câțiva cineaști independenți din Bolivia, iar în 2021 a luat Premiul Special al Juriului în cadrul secțiunii Orizzonti la Festivalul de Film de la Veneția. Protagoniștii filmului pornesc într-o călătorie pe drumuri sinuoase spre La Paz, capitala Boliviei și centrul unei lumi unde protagoniștii speră să-și împlinească un destin mai bun. Poezia unei lumi filmate în umbrele și gălăgia capitalei boliviene, personajele ce transgresează granița dintre realitate și tărâmul supranatural, visele și speranțele înecate în întuneric - toate acestea trasează calea spre finalul neîndurător și tragic.

Vineri, 22 august, a treia zi a festivalului va fi marcată de proiecția Mlaștina // La Ciénaga (2001), debutul în lungmetraj al reputatei regizoare argentiniene Lucrecia Martel. Un film turnat la granița dintre milenii, La Ciénaga a făcut furori în lumea festivalieră atunci când a fost lansat, rămânând până în ziua de astăzi un punct de cotitură nu doar în cinemaul latino-american, ci și în istoria cinemaului mondial al secolului XXI. Premisa poveștii este simplă, dar ajunge să poarte spectatorul pe căi nebănuite, atunci când tensiunea se adună în sânul unei familii adunate la Mandragora, moșia unei familii mic-burgheze, situată într-o zonă pitorească din nordul Argentinei. Pentru membrii familiei, vacanța de vară se va dovedi un teren minat de relațiile încordate dezvăluite una câte una.

Fiind aclamat la festivaluri majore precum cel de la Berlin, cel din Rotterdam sau la San Sebastian, filmul Lucreciei Martel e în continuare un eveniment major în lumea filmului.

În seara de sâmbătă, 23 august, ne vom întoarce în timp până în anul 1968, în căldura dogoritoare a Havanei. Amintiri dintr-o lume subdezvoltată // Memorias del Subdesarrollo (1968) e filmul care ne va purta înapoi în timp în Cuba postrevoluționară. Filmul este realizat la sfârșitul anilor 1960 de către Tomás Gutierréz Alea, co-fondator al reputatei școli de film ICAIC (Institutul Cubanez al Artei și Industriei Cinematografice, rămas până în ziua de azi una din cele mai prestigioase școli de cinema), într-o perioadă de schimbări majore în societatea cubaneză, care încă resimțea urmările revoluției și ale crizei rachetelor cubaneze. Sergio e un personaj anacronic în acest context: scriitor lipsit de inspirație și burghez rătăcit într-o lume aflată în plină remodelare socialistă, el meditează la sensul mecanismelor politice dimprejurul lui. Devenit în timp unul din cele mai importante filme din istoria cinemaului latino-american, Amintiri… se remarcă și prin îmbinarea esteticii moderniste cu brutalitatea documentară a fundalului istoric.

În ultima seară a evenimentului, duminică, 24 august, va fi proiectat O femeie fantastică // Una Mujer Fantástica (2017), în regia chileanului Sebastián Lelio. Marina (Daniela Vega) joacă partitura tăcută a unei femei care se trezește față în față cu tragedia morții subite a bărbatului iubit. Cântăreață și chelneriță într-un restaurant, ea se confruntă cu prejudecățile unei societăți conservatoare ce refuză să-i respecte dreptul de a-și purta doliul și suferința cu demnitate. Portretul realizat de Daniela Vega și Sebastián Lelio o înzestrează pe Marina cu un amestec complex de delicatețe și dârzenie.

O femeie fantastică a avut parte de o vastă recunoaștere internațională, fiind aclamat la festivaluri importante precum Berlinale sau Festivalul Internațional de Film de la Toronto. În 2018, a fost recompensat cu premiul Oscar pentru cel mai bun film străin.

Vom continua și anul acesta să implicăm activ spectatorii într-un proces de evaluare și votare a filmelor ca să descoperim care e cel mai memorabil film latino-american pentru comunitatea orădeană de cinefili. Aceste voturi se vor concretiza într-un Premiu al Publicului, oferit în acest an de Criano (https://www.criano.com/), în valoare de 1000 euro. În fiecare seară, spectatorii vor da un calificativ de la 1 la 5 filmelor, calificative care mai apoi vor fi cumulate pentru fiecare film în parte. Filmul câștigător va fi anunțat în data de 26 august 2025 pe canalele de social media ale evenimentului (mai jos detaliile). Premiul distinge cea mai bună regie și îi/le va reveni regizorului/regizoarei/regizorilor filmului.

Așteptăm să ne revedem în Parcul Cetății Oradea și să dezbatem împreună aceste filme excepționale!

Programul complet Oradea Summer Film, 20-24 august 2025

De la ora 20.00 până la 21:00, în fiecare seară – live set bewitched

Filmele

Bacurau
Miercuri, 20 august 2025, ora 21:00

Regie: Kleber Mendonça Filho și Juliano Dornelles

Anul lansării: 2019, Festivalul de Film de la Cannes

Țări coproducătoare: Brazilia, Franța

Rating: A.P.-12

El Gran Movimiento // The Great Movement // Marea deplasare

Joi, 21 august 2025, ora 21:00

Regie: Kiro Russo

Anul lansării: 2021, Festivalul de Film de la Veneția

Țări coproducătoare: Bolivia, Franța, Qatar, Elveția

Rating: A.G.

La Ciénaga // The Swamp // Mlaștina

Vineri, 22 august 2025, ora 21:00

Regie: Lucrecia Martel

Anul lansării: 2001, Festivalul Internațional de Film de la Berlin

Țări coproducătoare: Argentina, Spania, Franța

Rating: A.P.-12

Memorias del Subdesarrollo // Memories of Underdevelopment // Amintiri dintr-o lume subdezvoltată

Sâmbătă, 23 august 2025, ora 21:00

Regie: Tomás Gutiérrez Alea

Anul lansării: 1968, Festivalul Internațional de Film de la Karlovy Vary

Țara producătoare: Cuba

Rating: A.P.-12

Una Mujer Fantástica // A Fantastic Woman // O femeie fantastică

Duminică, 24 august 2025, ora 21:00

Regie: Sebastián Lelio

Anul lansării: 2017, Festivalul Internațional de Film de la Berlin

Țări coproducătoare: Chile, S.U.A., Germania, Spania

Rating: A.P.-12

Conturi oficiale Oradea Summer Film

Facebook Event: https://fb.me/e/6rptI98FN

Facebook Page: https://www.facebook.com/oradeasummerfilm/

Instagram: https://www.instagram.com/oradeasummerfilm/

Website: http://www.oradeasummerfilm.ro/

E-mail: office@visitoradea.com

*În cazul unor avertizări meteo de vreme nefavorabilă, proiecțiile programate pentru serile în cauză se vor anula. Informația va fi transmisă pe pagina de Facebook și Instagram Oradea Summer Film, precum și în evenimentul dedicat Oradea Summer Film 2025.

*Comercianții de la fața locului vor vinde popcorn, nachos, băuturi răcoritoare și alte produse.

Access Oradea Summer Film

În acest an, evenimentul e relocat în incinta aceluiași Parc al Cetății Oradea, cele mai apropiate intrări în Parcul Cetății pentru Oradea Summer Film fiind cele dinspre Poliția Rutieră/Calea Clujului și Redutei/Maternitate, harta cu accesul este disponibilă mai sus.

Oradea Summer Film 2025 este organizat de NoCut Film Collective în colaborare cu Visit Oradea și în parteneriat cu Cetatea Oradea, Primăria Oradea și Criano.

Curatoriere și concept: NoCut Film Collective, prin Cristina Haneș

Co-curator și moderare: Andreea Chiper

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!