Ajunsă în Thailanda, în primele zilele ale acestei luni, unde va participa în perioada dintre Crăciun şi Anul Nou la o gală de Muay Thai (box thailandez), atleta orădeană Simona Kadas a participat la o primă cursă de alergare, în capitala Bangkok.

Ajunsă la a V-a ediţie, "Cupa Regelui" a reunit la start peste 6.000 de concurenţi din întreaga lume.

După o cursă de 10 km, desfăşurată "pe un traseu foarte greu", Simona Kadas a reuşit să se claseze pe locul al III-lea la categoria sa, după două sportive din Kenya, ţară recunoscută pentru valoarea atleţilor, în special a alergătorilor de curse lungi.

Startul a fost dat dimineaţa, la ora 5:45, pe o temperatură de 35 grade, iar la masculin primii zece sosiţi au fost doar atleţi din Kenya.

"Sunt foarte fericită că am reuşit să termin această cursă. La un moment dat am crezut că nu mai pot să ajung la final. A fost foarte greu să alerg la ora când alţii dorm şi pe o temperatură ridicată. Traseul a fost foarte frumos, dar greu. Am zis că dacă alţii pot, o să reuşesc şi eu", a declarat Simona după cursă.