Arbitrul orădean Adrian Alexandrescu a oficiat duminică la finala World League desfăşurată la Ruza în Rusia. Orădeanul a stabilit un record, arbitrând a patra finală de World League.

În acest meci, Serbia a întâlnit Italia şi s-a impus cu scorul de 10-9, după ce italienii au câştigat primul sfert, cu 4-1. Sârbii şi l-au adjudecat apoi pe cel de-al doilea, cu 2-0, iar după pauza mare s-au dezlănţuit, câştigând sfertul III cu 5-2. Astfel, în ultima pauză scorul era 8-6 pentru ex-iugoslavi.

Peninsularii şi-au adjudecat la limită, cu 3-2, ultimele opt minute, iar în acest fel, victoria a revenit sârbilor, cu 10-9.

Este de remarcat însă cum Liga Europeană de Nataţie (LEN) şi Federaţia Internaţională de Nataţie (FINA) îi încredinţează arbitrului orădean Adrian Alexandrescu cele mai importante meciuri de la competiţiile internaţionale.

Alexandrescu a arbitrat în luna mai şi finala Champions League. Duminică, în finala World League din Rusia, orădeanul a făcut pereche cu spaniolul Xevi Buch.