Atacantul orădean George Puşcaş a marcat golul prin care echipa Benevento a promovat în premieră în Seria A, devenit astfel un erou pentru suporterii formaţiei. Puşcaş are 21 de ani şi a fost împrumutat la Benevento de la Internazionale Milano

Echipa Benevento a învins-o pe Carpi cu scorul de 1-0, săptămâna trecută, pe teren propriu în manşa a doua a barajului de promovare în prima ligă din campionatului Italiei. După 0-0 în prima manşă, Benevento a promovat în Serie A, deşi terminase doar pe locul 5 la finalul sezonului regulat din Serie B.

Puşcaş a marcat golul promovării în minutul 32 al partidei, el fiind înlocuit în minutul 72, cu Karamoko Cissé.

Internaţionalul român de tineret (21 ani), împrumutat de la Inter Milano, a avut o contribuţie foarte însemnată în obţinerea promovării, marcând de trei ori în patru meciuri din play-off. Orădeanul a totalizat 7 goluri în 21 de partide în acest sezon.

După promovarea istorică, Puşcaş se va prezenta la naţionala de tineret a României pentru meciul cu Liechtenstein, din 13 iunie, primul in cadrul campaniei de calificare la EURO 2019.