Voleibalistele de la CSU Oradea au câştigat jocul de sâmbătă din cadrul Campionatului National Divizia A2, faza retur. Meciul, desfăşurat la sala Universităţii din Oradea, în compania maramuşencelor de la CSS2 CNE Baia-Mare, s-a încheiat cu victoria gazdelor, cu scorul de 3-2.

Jocul a început bine pentru CSU, care a câştigat primele două seturi cu acelaşi scor de 25-23, căpitanul de echipă, Iuliana Fîcă, având o contribuţie decisivă în adjudecarea celor două seturi. Oaspetele au revenit apoi şi şi-au adjudecat seturile III şi IV, restabilind egalitatea la general, scor 2-2.

A urmat apoi setul decisiv în care formaţia orădeană a revenit, a egalat la 4 şi apoi a preluat conducerea cu 8-6. Apoi, distanţa s-a mărit la patru puncte, gazdele conducând cu 12-8 şi 14-10, adjudecându-şi setul şi jocul.

"Mă bucur că am câştigat, sper să ne îmbunătăţim jocul şi toate fetele să ne dăm seama că trebuie să ne asumăm anumite responsabilităţi în timpul jocului", a declarant Iuliana Fîcă, căpitanul de echipă.

"Sunt bucuros că fetele au reuşit să revină în meci şi să câştige detaşat setul 5. Mă nemulţumeşte faptul că nu reuşim să ne păstrăm concentrarea şi determinarea pe tot parcursul jocului. Trebuia să câştigăm toate cele 3 puncte", a precizat, la rându-i, antrenorul echipei CSU, Paul Szabo-Alexi.

Echipa CSU Oradea le-a avut în component în acest joc pe: Fîcă Iuliana (cpt.), Indrei Andreea, Domniţa Mădălina, Haidu Roxana, Chende Bianca, Ungur Camelia, Boiţ Andreea, Ştefan Cristina, Ienciu Denisa şi Varga Eliza.

În clasament, echipa orădeană ocupă în continuare locul V şi va evolua etapa următoare la Caransebeş cu ocupanta locului al III-lea, CSS Banatul Caransebeş. Jocul va avea loc sâmbătă, 15 februarie, de la ora 13.00.