Baschetbaliştii orădeni de la CSM au reuşit să se impună la o diferenţă de 21 de puncte, cu scorul de 83-62, vineri seara, la Timişoara, în cadrul etapei a VIII-a a campionatului Ligii Naţionale, în faţa formaţiei locală BC Timba.

Elevii antrenorului Cristian Achim şi-au respectat statutul de favoriţi şi au câştigat toate cele patru sferturi. Astfel, în primele 10 minute ei s-au impus cu 24-20, pentru ca sfertul secund ei să-l câştige la o diferenţă de cinci puncte, cu 18-13, intrând în pauza mare deja cu un avantaj concludent, 42-33.

Repriza secundă a fost la fel de favorabilă oaspeţilor, care nu s-au relaxat şi au abordat bine jocul, câştigând sfertul al III-lea, cu 24-16, iar pe ultimul la patru puncte, cu 17-13.

Orădenii au bifat astfel o nouă victorie, foarte importantă, pentru că nu a făcut vreun pas greşit şi a trecut, cel puţin până la jocul medieşenilor, pe prima poziţie a ierarhiei la zi.

Cu excepţia lui Lazar Laszlo şi Horia Hora, toţi jucătorii de la CSM au punctat în această dispută. Principalul marcator a fost însă Milos Pesic, autor a 17 puncte, urmat de Sasha Topchov, cu 15.

BC Timba Timişoara - CSM Oradea 62 - 83 (20-24, 13-18, 16-24, 13-17)

Sala: Constantin Jude
Spectatori: 1000
Arbitri: Mircea Şerban, Laszlo Bukuresti, Vlad Potra
Comisar: Florin Baloşescu

Principali marcatori BC Timba: Bosko Stojakovic 15 puncte, Dean Alexander Johnson 10, Florin Popa 9 şi Grlenntys Kicking Stallion 8 puncte.

Marcatori CSM Oradea: Milos Pesic 17 puncte, Sasha Topchov 15, Wiliam Edward Franklin 11, Silviu Lupusavei 11, Daniel James Dillon 8, Nemanja Maric 6, Bogdan Şibîrnă 5, Ivan Stefanovic 5, Radu Rareş Paşca 3 şi Andrei Ciordaş 2 puncte.

În cealaltă partidă a etapei din acest sfârşit de săptămână din primul eşalon la baschet masculin, CSU Ploieşti a dispus pe teren propriu, cu 86-47, de Dinamo Bucureşti. Runda continuă sâmbătă, cu marea majoritate a confruntărilor, şi luni.