Campionatele Europene de kata care au avut loc în perioada 6-7 noiembrie la Pordenone (Italia) a confirmat încă o dată valoarea sportivilor români care au cucerit trei medalii.

Orădenii Iulian Surlă şi Ciprian Fleisz s-au numărat printre vedetele întrecerii, cei doi judoka reuşind să se claseze de două ori pe primul loc, intrând astfel în posesia medaliilor de aur. Cei doi sportivi au devenit campioni europeni la probele de Nage no Kata, diviziunea seniori, şi absolut, categoria de vârstă 18-35 ani.

Pe podium a urcat şi perechea Alina Zaharia - Alina Cheru (kata categoria de vârstă 18-45 ani), clasată la final pe locul trei.

Perechea Farkaş Gheorghe - Pandur Dan a ocupat locul IX la Goshin Jutsu grupa II (>47 ani) în timp ce perechea Zisu Dumitru - Lazăr Răzvan a ocupat locul X la Nage No Kata grupa II (>35 ani).

Delegaţia României a fost condusă de antrenorul lotului, orădeanul Alexandru Chirilă.