La 1 noiembrie, RER Ecologic Service începe a şaptea campanie de distribuire gratuită a sacilor galbeni. 18.000 de orădeni care locuiesc la case vor găsi lângă pubele, în ziua colectării deşeurilor menajere, adică marţea ori joia, după caz, un sac galben nou-nouţ.

Reprezentanţii RER amintesc orădenilor că sacii galbeni sunt destinaţi exclusiv pre-colectării deşeurilor reciclabile (aşa-numita fracţie uscată: PET-uri, hârtie, carton, aluminiu), şi nu folosirii lor în pubelele unde se adună deşeurile menajere, cum fac unii cetăţeni.

De asemenea, orădenii trebuie să ştie că dacă sacii galbeni se deteriorează, pot aduna deşeurile reciclabile în orice alt tip de sac, atâta vreme cât respectă regula de a nu amesteca deşeurile ce pot fi revalorificate cu cele menajere.

Când sunt scoşi în stradă pentru golire, sacii trebuie protejaţi de intemperii, care dăunează deşeurilor reciclabile şi le face să nu mai poată fi revalorificate.

Orădenii care doresc să afle când trebuie să scoată sacii pe strada lor pot consulta site-ul societăţii, www.reroradea.ro.