Sportivii orădeni reprezentând secția de judoka de la JC Liberty LPS Bihorul, pregătiţi de antrenorii Aurelian Fleisz şi Alexandru Goncearenko, s-au aflat printre protagoniștii concursului internaţional pentru copii şi juniori, desfășurat la Kikinda, în Serbia.

Comportarea tinerilor judoka orădeni s-a materializat în adjudecarea a 11 medalii, dintre care patru au fost de aur, cinci de argint şi două de bronz.

Cele mai bune rezultate au fost obținute de Patricia Petraș, în cadrul categoriei 57 kg, U 17 ani, Kunszabo Luca, la +90 kg, U 17 ani, Vlad Luncan, la 42 kg, U 15 ani, şi Adrian Fălăuş, în limitele categoriei 38 kg, U 11 ani, care s-au clasat pe prima treaptă a podiumului.

De asemenea, chiar dacă nu au obținut primul loc, s-au evidențiat alţi cinci judoka orădeni, care au cucerit medalii de argint: Andrei Guşă, la 73 kg, U 17 ani, Sergiu Farcaş, în limitele categoriei 46 kg, U 15 ani, Daniel Fazecaș, la 38 kg, U 11 ani, Raul Dobocan, la +38 kg, U 11 ani, și Aida Ludescher, în limitele categoriei 28 kg, U 11 ani.

Podiumul orădenilor a fost completat de Dominic Ludescher, la 38 kg, U 13 ani, şi Alex Creţ, 42 kg, U 11 ani, care au obţinut medalii de bronz.

Rezultate bune, ce i-au plasat aproape de podium, au obținut și: George Szalacsi, la 50 kg, U 15 ani, Dominic Ludescher, 38 kg, U 15 ani, Răzvan Stoica, 34 kg, U 13 ani, Robert Boldiș, 38 kg, U 11 ani, şi Kasziba David, la +50 kg, U 13 ani, clasaţi pe locurile V la categoriile lor de vârstă şi greutate.