Echipa orădeană de baschet masculin CSM a încheiat cu o victorie sezonul regulat din actuala ediţie a campionatului Diviziei A.

Miercuri, în cadrul rundei cu numărul 30, orădenii au evoluat la Bucureşti, în faţa formaţiei Dinamo, echipă pe care au întrecut-o cu scorul de 99-77.

Elevii antrenorului Cristian Achim au început foarte bine jocul, conducând deja după primul sfert cu scorul de 36-12. În sfertul al doilea s-au mai relaxat însă, permiţând gazdelor să mai reducă din handicap, după ce în aceste 10 minute au marcat numai 18 puncte, faţă de 25 ale dinamoviştilor.

După pauza mare jocul a fost mai echilibrat, dar tot orădenii au fost "vioara întâi", reuşind să se impună în sfertul III cu 21-18, iar în cel de-al IV-lea cu 24-22. Astfel, în total, orădenii au atins cota 99 de puncte înscrise, primind 77 şi adjudecându-şi o victorie, scontată, de altfel.
Milos Pesic a fost din nou cel mai eficace jucător orădean, cu cele 21 de puncte înscrise.

În celelalte partide ale ultimei etape, s-au mai remarcat victoriile Timişoarei la Tg. Mureş, a clujenilor la Sibiu şi a medieşenilor pe teren propriu, cu BCM U Piteşti. De altfel, Gaz Metan Mediaş a terminat pe primul loc, devansând BC Timişoara şi U Mobitelco. CSM Oradea a încheiat sezonul regulat pe locul V şi va juca în play-off cu CSU Ploieşti, care a încheiat sezonul pe locul IV.

Dinamo Bucureşti - CSM Oradea 77 - 99 (12-36, 25-18, 18-21, 22-24)

Sala: Arena de Baschet
Spectatori: 100
Arbitri: Marius Epure, Bedir Sefer, Dragoş Stan
Comisar: Cuţov Anton
Marcatori CSM Oradea: Milos Pesic 21 p, Silviu Lupusavei 15, Sasha Topchov 14, Laszlo Lazar 14, Milos Markovic 14, Bogdan Şibârnă 10, Andrei Pascu 5, Vasile Ştefan 2, Nemanja Maric 2 şi Horia Hora 2 p.

Marcatori Dinamo: Dan Ioan 19 p, Andrei Bădilă 18, Iosif Pârlog 14, Bogdan Sandu 12, Baris Aktas 10 şi Alin Ţipoş 4 p.

Rezultatele etapei a XXX-a (ultima) din sezonul regulat al Diviziei A la baschet masculin:

Politehnica CSS Unirea 55:97 CS Energia Rovinari
BC Mureş Tg. Mureş 85:77 BC Timişoara
CSU Ploieşti 85:66 CS Municipal Bucureşti
CSU Atlassib Sibiu 87:89 U-Mobitelco BT
BC PH Csikszereda M. Ciuc 89:96 CSS Giurgiu
CS Gaz Metan Mediaş 89:80 BCM U Piteşti
CS Dinamo Bucureşti 77:99 CS Municipal Oradea