La capătul unui joc pe care l-a controlat de la început şi până la sfârşit, formaţia orădeană de baschet CSM a reuşit să se impună marţi seara, pe teren propriu, la o diferenţă de 28 de puncte în faţa echipei CSS Giurgiu.

Meciul, care a contat pentru etapa a XXIII-a a campionatului Diviziei A, a reunit în tribunele Arenei "Antonio Alexe" aproximativ 1.000 de spectatori, care şi-au susţinut ca de obicei favoriţi. De această dată, baschetbaliştii nu i-au dezamăgit şi au avut o evoluţie constantă, încheiată cu o victorie clară.

În partida cu CSS Giurgiu, o singură dată s-a consemnat scor egal, 25-25, în minutul 12, în rest orădenii au zburdat, cu excepţia finalului de meci, când rezervele introduse în teren de antrenorul Cristian Achim au prezentat destule carenţe.

Primul sfert a fost adjudecat de orădeni, cu scorul de 25-18, în timp ce pe cel de-al doilea l-au câştigat cu 26-16, intrând la vestiare cu un avantaj de 16 puncte.

Că sfertul al III-lea este cel mai bun al lor, au arătat şi în acest meci orădenii, care de această dată au înscris 24 de puncte, primind, în schimb, numai 8. Pe fondul introducerii în teren a rezervelor, în ultimele 10 minute de joc, oaspeţii au mai revenit un pic, însă nesemnificativ, astfel că după un interval de 13-17, în ultimul sfert, CSM Oradea s-a impus cu 87-59, urcând de pe locul VII pe poziţia a V-a a ierarhiei.

"Această victorie nu-mi îndulceşte gustul amar după partidele cu Cluj şi Timişoara, când consider că am jucat cel puţin la fel de bine, ca cele două echipe. CCS Giurgiu este o echipă mai bună decât în tur, mult mai organizată, s-a şi văzut asta, dar până la urmă valoarea noastră şi-a spus cuvântul. Aceste două puncte care trebuiau bifate", a declarat, după joc, antrenorul Cristian Achim.

În această partidă, cel mai eficient baschetbalist orădean a fost Milos Pesic, autor a 16 puncte, secondat fiind de Nemanja Maric şi Sasha Topchov, cu câte 13 puncte înscrise. De la giurgiuveni, principalul marcator a fost Damon Matthew Powell Jr., autor a 19 puncte.

CSM Oradea - CSS Giurgiu 87 - 59 (25-18, 25-16, 24-8, 13-17)
Sala: Arena Antonio Alexe
Spectatori: 1000
Arbitri: Doru Vinaşi, Adrian Habor, Ciocan Ciprian
Comisar: Bucerzan Radu
Marcatori CSM Oradea: Milos Pesic 16 puncte, Sasha Topchov 13, Nemanja Maric 13, Milos Markovic 10, Gediminas Navickas 10, Silviu Lupusavei 9, Laszlo Lazar 7, Bogdan Şibârnaă 4, Radu Rareş Paşca 3, Andrei Pascu 2.
Marcatori CSS Giurgiu: Damon Matthew Powell Jr 19 puncte, Zoran Milovic 11, Cătălin Vlaicu 8, Brian Burrell 7, Francis Raymond Kraemer 6, Daniel Bivolaru 5, Kevin Terell Simms 3.