În urma rezultatelor obţinute la întrecerile finale ale Campionatului Naţional de karate tradiţional, desfăşurate chiar la Oradea în primăvara acestui an, doi sportivi ai Clubului Sportiv UAMT - U. Agora Oradea, pregătiţi de antrenorul Pavel Vancea, au fost convocaţi în loturile naţionale ce urmează să participe la Campionatul European de Karate Tradiţional.
Competiţia se va desfăşura în Israel în luna noiembrie. Cei doi sportivi orădeni selecţionaţi în lotul naţional pentru această prestigioasă competiţie sunt Szakal Beata, la categoria de junioare, fiind vicecampioană naţională, şi Bernath Csaba, la seniori, el fiind campion naţional.
La întrecerile din Israel, Sacal Beata va concura la proba de kata individual, în timp ce Bernath Csaba va evolua în cadrul probelor de kumite echipe şi kata echipe.