Clienţii operatorului de telefonie mobilă Orange au de acum posibilitatea de a se conecta la internet şi prin intermediul hot-spoturilor Orange. Autentificarea se realizează direct cu ajutorul cartelei SIM.
Potrivit Ziarului Financiar, facilitatea este disponibilă începând de miercuri, iar prin ea Orange România pune la dispoziţie o reţea Wi-Fi compatibilă Passpoint - tehnologie care permite conectarea şi autentificarea automată a utilizatorilor, asigurând, potrivit operatorului telecom, cel mai înalt grad de securitate a informaţiei într-o reţea Wi-Fi.
Atenţie, însă! Pentru a se putea conecta prin hot-spot-urile Orange, utilizatorii trebuie să aibă dispozitive compatibile cu această tehnologie, precum terminale cu iOS7 sau anumite Samsung cu sistem de operare Android.
Zf.ro scrie că odată ce selectează reţeaua SSID Orange Mobile Wi-Fi, utilizatorii se vor conecta automat la internet, nefiind necesară o configurare în prealabil.
Cei care nu au terminale compatibile Passpoint, dar care suportă protocolul EAP-SIM/AKA, se vor putea conecta dacă selectează manual acest tip de autentificare la prima încercare de conectare la reţea. Ulterior primei autentificări, toate conectările se vor realiza automat.
Inedit este că acest serviciul poate fi accesat şi de clienţii celorlalţi operatori de telefonie mobilă de pe piaţă, care se pot conecta gratuit la hot spot-urile Orange Wi-Fi timp de 2 ore - autentificarea se face prin portal, iar parola se primeşte prin SMS.
Singurul operator telecom care mai oferă reţea Wi-Fi este compania condusă de magnatul orădean Zoltan Teszari, RCS-RDS, care are în prezent 2276 de puncte de acces wireless la internet la nivel naţional.