Reprezentanţii OTL au anunţat că traseul a două dintre cursele liniei 17, mai exact cea care pleacă la ora 5.27 şi cea care pleacă seara, la 21.57, din staţia Grădinarilor va fi prelungit până la staţia UAMT. Potrivit comunicatului, orele de plecare de la UAMT vor fi 5.58 şi respectiv 22.30.

"La cursele prelungite, pe sensul de deplasare dinspre UAMT spre str. Seleusului, staţia Pod CFR devine neoperaţională, călătorii fiind rugaţi să utilizeze staţia amplasată pe podul rutier", se arată în informarea operatorului local de transport.

Cursele sune experimentale şi vor funcţiona cu aceste modificări în perioada 28 mai - 22 iunie. "În urma monitorizării călătorilor transportaţi pe tronsonul Pod CFR - UAMT se va decide suspendarea sau permanentizarea modificării traseului acestor curse", au precizat reprezentanţii OTL.