O comună din Olt poate ocupa oricând locul fruntaş al investiţiilor inutile, aberante, ba chiar penibile. Fostul primar din Cungrea a comandat în satul fără apă sau reţele de canalizare doi palmieri portocalii, din plastic.
Minunăţiile au fost puse în faţa căminului cultural. Sătenii s-au obişnuit de mult cu ideea şi nici nu se mai întreabă ce caută la ei în sat cocotierii olteneşti. Ştiu doar că fostul edil a dat pe ei 6.000 de euro. Nici nu-i de mirare, dat fiind că palmierii au în vârf fructe, tot din plastic, dar care seara luminează. Kitsch până la capăt...
Actualul primar al comunei ia în calcul să pună palmierii de vânzare pe internet, poate-poate îi vrea cineva.
În aceeaşi comună, localnicii mai au un teren de sport pe care se joacă doar vacile şi mai multe parcuri pline de bălării.