Peste 1,5 milioane lei a plătit Primăria Oradea, în urmă cu un an, ca să transforme un teren degradat într-un spațiu verde... degradat. 

Parcul de la intersecția străzilor Grigore Moisil și Ion Irimescu va intra iar în lucru, pentru că terenul de sport amenajat are tartanul distrus, iar dintre cei aproape o sută de arbori plantați, doar 21 au rezistat, în timp ce restul s-au uscat sau au fost deja tăiați. „Ne vom îndrepta împotriva firmei care l-a amenajat și are obligația să-l întrețină”, spune viceprimarul Teofil Filimon.

Bucurie de scurtă durată

Amenajarea parcului de lângă Liceul Penticostal Betel a fost anunțată de Primărie, la recepția din martie 2025, ca o mare reușită. „Orădenii se pot bucura acum de o nouă zonă verde de relaxare în Cartierul Nufărul, parcul având o suprafață generoasă de 3.230 mp. Înainte de începerea lucrărilor de regenerare urbană, aici era un teren viran aflat într-o stare necorespunzătoare, utilizat ca parcare neamenajată”, a transmis atunci municipalitatea.

Parcul a fost dotat cu teren de sport îngrădit, un loc de joacă din tartan colorat cu trambulină, tobogane, leagăne și balansoare, un spațiu de relaxare cu mese și băncuțe și alei pietonale. 

În plus, Primăria a anunțat că s-au plantat 98 de arbori din speciile brad argintiu, mesteacăn pletos, castan, chiparos de California și magnolie. Firma care a amenajat parcul, Strategii de Viitor SRL, din Lugoj, județul Timiș, a încasat 1,6 milioane lei pentru lucrări. Un an mai târziu, bucuria inaugurării pălește, însă, în fața realității...

Verde uscat

Cele mai mari distrugeri se văd la terenul de sport. Gardul care îl împrejmuiește este rupt și pe alocuri prins cu sârmă, putând fi un pericol pentru copiii mici sau animalele de companie. Suprafața de joc este și mai avariată: tartanul de culoare albastră s-a ros, ceea ce ridică semne de întrebare privind calitatea materialului folosit ori modul de execuție. Întreaga suprafață trebuie refăcută, astfel încât să fie folositoare copiilor și adulților care vor să joace baschet, handbal sau fotbal aici, așa cum a fost conceput terenul.

O priveliște neplăcută au și cei care vin în parc doar ca să stea pe bancă și să privească în jur. Dintre cei aproape o sută de arbori, au mai rămas în picioare sau verzi 21, printre care un nuc care era acolo înainte de amenajare. Restul arborilor s-au uscat, iar mulți au fost și tăiați deja, cioatele lor de pe suprafața înierbată fiind dovada. De asemenea, unele plante ornamentale nu o duc prea bine, având culori maronii. Orădenii n-au parte nici de prea multă „umiditate” în parc, căci singura cișmea din zona verde nu e funcțională.

Nota de plată 

Primăria știe de neajunsurile parcului de pe Grigore Moisil, mai cu seamă că arborii de acolo s-au uscat încă din vara anului trecut. „Firma care a făcut parcul trebuia să-i înlocuiască, pentru că are responsabilitatea îngrijirii lui timp de 5 ani. Nu a făcut-o, și acum vom folosi pentru replantări banii din garanția de bună execuție”, spune viceprimarul Oradiei, Teofil Filimon (foto). Plantările se vor face, însă, abia la toamnă, pentru ca șansele puieților să supraviețuiască să fie cât mai mari.

„Am cerut oferte altor firme pentru plantare și așteptăm să vedem ce costuri implică. Probabil, suma va fi mai mare decât garanția, care este aproximativ 40.000 lei, și vom recupera diferența de la firma executantă, dacă va fi nevoie, prin instanță”, a mai spus edilul.

Cât despre terenul de sport, firma Strategii de Viitor SRL va începe chiar în această săptămână lucrările de refacere a suprafeței de tartan, pe cheltuiala ei.

Firma promite că plătește

Administratorul firmei din Timiș spune că nu va fi nevoie ca Primăria Oradea să-l dea în judecată. „Vom plăti diferența de costuri, pe lângă garanția de bună execuție. Nu se va ajunge la proces”, zice Mihai Cotolan. El spune că arborii s-au uscat pentru că angajații pe care i-a avut anul trecut la punctul de lucru în Oradea nu i-au udat suficient, iar el nu i-a verificat cum ar fi trebuit.

„Primăria m-a notificat în toamnă să fac iar plantările, dar pur și simplu nu am avut bani în firmă ca să cumpăr arborii. Nu suntem o firmă mare și am avut niște dificultăți. De aceea am fost de acord ca Primăria să execute garanția”, mai zice Cotolan.

Administratorul promite că parcul va arăta așa cum trebuie, iar orădenii se vor putea bucura de el în întregime. Chiar dacă mai târziu decât trebuia...

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!