Echipa masculină orădeană cadeţi U18 de luptă la sol a reuşit să-şi adjudece medaliile de bronz la ediţia din acest an a Campionatului Naţional, desfăşurat în perioada 11 - 13 octombrie în Baia Mare.

A fost vorba despre Campionatul Naţional de Ne waza sau luptă la sol, care a fost rezervat sportivilor sub 18 ani.

Echipa orădeană a fost formată din: Luncan Vlad (50 kg), Atieh Emad (55 kg), Fekete Mark (60 kg), Popa Cătălin şi Dobre Cătălin (ambii la 66 kg), Guşă Andrei (73 kg), Stoica Andrei (81 kg), Kunszabo Luca şi Purtan Ovidiu (ambii la + 81 kg).

Pe lângă locul III ocupat în proba pe echipe, la individual au fost adjudecate alte trei medalii, dintre care una de aur, una de argint şi una de bronz.

Performera a fost Patricia Petraş (foto mijloc), care a obţinut locul I la categoria 57 kg şi a devenit campioană naţională. Pe locul II, medaliat cu argint şi vicecampion naţional a devenit Kunszabo Luca (foto stânga), la categoria + 81 kg.

În fine, cea de-a treia prezenţă pe podium la individual a reuşit-o Andrei Guşă (foto dreapta), fiul acţionarului majoritar al Realitatea TV, Cozmin Guşă, în cadrul categoriei 73 kg.

Toţi aceşti sportivi sunt pregătiţi de antrenorii Fleisz Aurelian, Goncearenco Alexandru, Morar Emil, Ianc Olimpia şi Han Sang Ho.

Pe de altă parte, în perioada 23 - 27 octombrie, vor avea loc Campionatele Mondiale de juniori U-21, la Ljubliana, în Slovenia, unde Oradea va avea 6 reprezentanţi. Este vorba despre Florian Larisa (52 kg), Florian Andreea (57 kg), Podelenczki Lorena (70 kg), Pantea Mădălin (70 kg), Vişan Vlad (73 kg) şi Farkas Zoltan (81 kg).