Elevii Școlii Gimnaziale nr. 16 din Oradea au putut obține, în ultimele zile, un „permis de smartphone” simbolic, după ce au fost testați privind siguranța în mediul online, în cadrul unui proiect Erasmus+ dedicat utilizării responsabile a tehnologiei.
Inițiativa a fost prezentată sâmbătă, 28 martie, în cadrul evenimentului de închidere a proiectului „Siguranța on-line pentru toți”, când elevii, părinții și profesorii au participat la un atelier despre riscurile din mediul digital și comportamentul corect pe internet.
De la parole la întâlniri cu necunoscuți
După mai multe activități desfășurate în ultimele luni, în care copiii au învățat cum să folosească tehnologia în siguranță și cum să recunoască pericolele online, aceștia au fost supuși unui test diferențiat pe grupe de vârstă.
Chestionarele au inclus situații concrete, inspirate din viața de zi cu zi: ce faci dacă primești un mesaj de la un necunoscut care îți cere o poză, cum reacționezi dacă cineva postează o imagine cu tine fără acordul tău sau dacă un site îți promite un premiu în schimbul datelor personale.
Elevii au fost testați și în privința unor noțiuni esențiale de securitate digitală, fiind întrebați, de pildă, ce înseamnă phishing-ul, cum ar trebui să arate o parolă sigură sau de ce este importantă actualizarea aplicațiilor.
Pentru cei mai mici, întrebările au fost adaptate nivelului lor de înțelegere: ce informații pot fi împărtășite în siguranță pe internet, dacă este în regulă să te întâlnești cu o persoană cunoscută doar online sau cui trebuie să ceară ajutor dacă ceva văzut pe internet îi sperie.
Testele au vizat și comportamentul online, nu doar riscurile tehnice. De exemplu, elevii au fost întrebați cum trebuie să se comporte cu ceilalți pe internet sau dacă ar trebui să spună părinților despre interacțiunile lor online.
Pentru a obține „permisul”, elevii au avut nevoie de un scor ridicat, pragul fiind de minimum 10 răspunsuri corecte din 11.

„Permis” pentru utilizatori responsabili
Cei care au trecut testul au primit un document simbolic „Permis smartphone”, emis de școală, care atestă statutul de „utilizator responsabil”.
Documentul include datele elevului și nivelul de competență digitală, precum „explorator digital” pentru ciclul primar sau „navigator digital” pentru gimnaziu , și este parte din materialele realizate în cadrul proiectului finanțat de Uniunea Europeană.
Inițiatorii proiectului spun că demersul a fost necesar în contextul în care tot mai mulți copii folosesc zilnic internetul și aplicațiile de comunicare, fără a avea întotdeauna instrumentele necesare pentru a se proteja.
Potrivit datelor UNICEF, unul din trei elevi spune că a fost victima agresiunii online, iar efectele – de la anxietate la retragere socială – se resimt inclusiv la școală.
În cadrul acestui proiect a fost realizat și un grup de Facebook pentru părinți, unde aceștia găsesc resurse legate de siguranța online a copiilor lor.
Proiectul Erasmus+, în valoare de aproximativ 50.000 de euro, s-a derulat pe parcursul unui an și jumătate și s-a încheiat oficial la 31 martie.

„Un proiect de suflet”
Reprezentanții instituțiilor implicate au subliniat importanța educației digitale, în contextul în care fenomenul agresiunii online este tot mai prezent în rândul copiilor.
„A devenit un proiect de suflet. Este o temă actuală şi necesară pentru toți”, a declarat directorul școlii, Crina Ghergheleș.
La rândul său, Dana Ghinte, responsabilă cu monitorizarea proiectului, a explicat că demersul a urmărit să ofere instrumente concrete atât elevilor, cât și părinților: „Am vrut să reducem diferențele dintre profesori şi elevi şi să oferim părinților instrumente clare”. Inspectorul școlar general al județului Bihor, Alin Ștefănuț, a subliniat că „siguranța online este o temă care trebuie tratată serios”, iar directorul Casei Corpului Didactic Bihor, Cristian Bugle, a punctat că „este mai bine să prevenim decât să reparăm”.