Formaţia prahoveană Petrolul Ploieşti a preluat din nou şefia clasamentului Seriei a II-a din liga secundă la fotbal, după ce, duminică, pe teren propriu, la Strejnic, a reuşit să se impună la o diferenţă de două goluri, cu scorul de 3-1, în derby-ul cu CS Mioveni.

Ploieştenii au tranşat încă din prima repriză acest joc, conducând la pauză cu scorul de 3-0, prin golurile marcate de Benga, în minutul 25, Fl. Dumitru 4 minute mai târziu şi Opriţa, din penalty, în minutul 38.

În repriza a doua prahovenii au redus motoarele, nu au mai marcat, în schimb au primit un gol, al lui Cl. Ionescu, în minutul 75, şi astfel formaţia Petrolul a încheiat victorioasă această partidă care a readus-o în fruntea clasamentului, cu un punct mai mult decât FC Bihor.

CS Mioveni trece pe locul III după această etapă, având 3 puncte mai puţin decât echipa orădeană şi 4 sub ploieştenii de la Petrolul.

În etapa viitoare, în derby-ul campionatului, la Oradea, vineri, de la ora 14, FC Bihor va primi replica Petrolului.