Secretarul de stat din Ministerul Educaţiei, Ştefania Duminică, şi-a plagiat lucrarea de dizertaţie, a stabilit vineri Comisia de Etică din cadrul Universităţii Bucureşti.

Rectorul Universităţii Bucureşti, Mircea Dumitru, a declarat pentru Digi24 că această decizie nu are însă niciun efect cu privire la titlul de masterand, hotărârea finală aparţinându-i Comisiei de etică la nivel naţional. Mircea Dumitru a mai spus că toată lucrarea Ştefaniei Duminică este plagiată.

"Comisia de etică a recomandat rectorului să transmită Ministerului Educaţiei acest verdict, iar eu am transmis ministrului să îi fie anulată diploma şi retras titlul. Noi putem doar propune, pentru că Ştefania Duminică este demnitar şi nu putem noi să îi retragem acest titlu", a declarat Mircea Dumitru.

Ministrul Educaţiei, Remus Pricopie, a declarat joi că a avut mai multe discuţii cu secretarul de stat Ştefania Duminică şi că a înţeles că aceasta se va retrage. El a precizat că demisia este un act personal, iar o eventuală demitere nu ţine de el, ci de Guvern.