Echipa orădeană de polo CS Crişul a înregistrat un rezultat de egalitate şi o victorie în partidele rămase restante din cadrul etapei a VI-a din cadrul campionatului Superligii Naţionale.

În bazin propriu, la Bazinul Olimpic "Ioan Alexandrescu", luni seară şi marţi dimineaţă, tinerii poloişti orădeni au întâlnit formaţia locală Poli CSM.

În prima confruntare, poloiştii orădeni au obţinut un rezultat de egalitate, 9-9, după ce au început mai slab partida, pierzând primul sfert cu 2-3. În sfertul II situaţia a fost ceva mai echilibrată însă, cele două formaţii terminând la egalitate, 2-2, acest interval.

După pauza mare şi abia în al treilea sfert al meciului, în care s-au impus cu 2-1, orădenii au reuşit să egaleze situaţia pe tabela de marcaj. Până la finalul jocului nu s-a mai întâmplat însă nimic, fiecare echipă înscriind încă trei goluri în ultimul sfert, astfel că rezultatul final a fost 9-9.

În a doua dispută însă, Crişul a obţinut o victorie, încheind prima parte a campionatului cu succesul de 8-6, după ce şi-a adjudecat primul sfert cu 2-1, iar pe cel de-al treilea cu 4-2.

Crişul Oradea - Poli Cluj 9-9 (2-3, 2-2, 2-1, 3-3) şi 8-6 (2-1,1-1,4-2,1-2)

Marcatori Crişul Oradea: Paleacu 3+4, Szilagy 2+0, Alexa 2+1, Alb 2+0, Sfârle 0+2 şi Pânzariu 0+1.

Marcatori Poli Cluj: Jurcă 5+0, Vincze 2+3, Tocan 1+0, Şifrea 1+1.