Campioana României la polo, formaţia CSM Digi Oradea a obţinut o victorie importantă în prima manşă a turului III preliminar al Ligii Campionilor Europeni, sâmbătă seară, în Bazinul Olimpic "Ioan Alexandrescu".

Elevii antrenorului Dorin Costrăş au învins echipa rusă Sintez Kazan cu scorul de 13-8 şi au făcut un pas important către calificarea pentru grupele principale ale celei mai prestigioase competiţii continentale intercluburi.

Conştienţi de importanţa jocului, jucătorii orădeni au încercat în acest joc să obţină o victorie cât mai clară, pentru a-şi face misiunea mai uşoară în partida retur, din Rusia.

Partida a început într-o notă de echilibru, cu ruşii marcând primi, dar cu orădenii revenind şi egalând, iar mai apoi preluând conducerea pe tabelă. Astfel au intrat în avantaj la prima pauză cu scorul de 4-3.

În sfertul secund, campionii României s-au distanţat însă, au marcat cinci goluri şi au primit doar două, astfel că la jumătatea confruntării scorul a fost favorabil gazdelor cu 9-5.

După reluare, în sfertul al III-lea s-a înscris doar un gol, reuşit de gazde prin Gheorghe Dunca. De aici orădenii au ştiut să-şi consolideze acest avantaj de cinci goluri, iar în ultimele opt minute fiecare echipă a marcat câte trei goluri, astfel că scorul final a fost 13-8, ceea ce aduce echipa bihoreană cu un pas mai aproape de grupele principale ale competiţiei.

CSM Digi Oradea - Sintez Kazan 13-8 (4-3, 5-2, 1-0, 3-3)

CSM Digi Oradea: Gojko Pijetlovic, Bogdan Cîmpianu, Tiberiu Negrean 2, Nicolae Diaconu 1, Mihnea Chioveanu, Alex Popoviciu 3, Catalin Alexa, Vojislav Cupic 3, Andrei Cretu, Gheorghe Dunca 1, Ramiro Georgescu 2 Kalman Kadar 1, Dorin Cretu. Antrenor: Dorin Costrăş

Sintez Kazan: Dmitry Dudkin, Kirill Tikhonov, Albert Zinnatullin, Artem Odintsov 2, Vladislav Timakov, Dusko Pijetlovic 1, Nikita Yankov, Ivan Nagaev, Konstantin Stepanyuk 3, Alexey Rizhov-Alenichev 1, Dmitrii Elizarov 1, Roman Shepelev, Rudolpf Koshkarov. Antrenor: Irek Zinurov

Programată iniţial pe 9 noiembrie, partida retur, din Rusia, se va desfăşura pe 5 noiembrie, cu începere de la ora 18. Devansarea s-a făcut la cererea Federaţiei Ruse de Polo, care pe data de 9 noiembrie are programat un joc al echipei naţionale.