Poloiştii echipei campioane CSM Digi Oradea au realizat o utilă repetiţie înaintea jocului de miercuri din Liga Campionilor, din compania sârbilor de la Partizan Belgrad. Sâmbătă şi duminică, la Bazinul Olimpic "Ioan Alexandrescu", orădenii au înregistrat scorurile campionatului Superligii Naţionale, după ce au învins ultima clasată, Poli CSM Cluj, cu scorurile de 29-3 şi 34-5.

Meciurile au contat pentru etapa a IX-a, iar sâmbătă, în prima confruntare, elevii antrenorului Toth Laszlo au început în forţă jocul, conducând după primele 8 minute cu scorul de 7-2. Ţi în sfertul II orădenii au marcat tot de şapte ori, dar de această dată n-au mai primit gol, astfel că la pauza mare conduceau deja cu 14-2.

Nici repriza secundă nu s-a deosebit foarte tare de prima, ba din contră, partitura a fost cam aceeaşi, cu 7-1 pentru CSM Digi în sfertul III şi, şi mai clar, 8-0, în cel de-al IV-lea.

Principalul marcator a fost Andrei Creţu, cu 5 reuşite, urmat de Mihnea Chioveanu, Alexandru Ghiban şi Andrei Buşilă, cu câte 4 goluri.

Duminică, în partida revanşă, situaţia a fost şi mai drastică pentru clujeni. Poloiştii orădeni au realizat un scor fluviu, cel mai mare de până acum din campionat, învingând cu 34-5 formaţia oaspete. După un 8-1 şi 9-0 în primele două sferturi, la jumătatea confruntării, orădenii conduceau deja cu 17-1. Cu toate aceste, iureşul campionilor a continuat şi în partea a doua, gazdele înscriind cel puţin un gol pe minut, scor 8-2 în sfertul III şi 9-2, în cel de-al IV-lea.

În acest joc, Gheorghe Dunca a fost principalul marcator, cu 7 goluri. El a fost urmat de Botond, cu 6, şi Kadar, cu 4.

Pentru CSM Digi a fost a 18-a victorie din tot atâtea posibile, orădenii conducând detaşat ăîn clasamentul campionatului intern, cu 54 de puncte.

CSM Digi Oradea - Poli Cluj 29-3 (7-2, 7-0, 7-1, 8-0) şi 34-5 (8:1, 9:0, 8:2, 9:2)

Marcatori: CSM Digi Oradea: Ad. Creţu 5+1 goluri, Chioveanu 4+0, Ghiban 4+1, Buşilă 4+2, Dunca 3+7, Diaconu 3+3, Popoviciu 2+2, Matei 2+2, Câmpeanu 1+3, Botond 1+6, Kadar 0+4 şi Samuilă 0+3 goluri

Marcatori Poli Cluj: Dolha 1+0 goluri, Negruţă 1+0, Jurcă 1+2, Şifrea 0+1, Gandrabura 0+1 şi Tocan 0+1 goluri.

Pentru CSM Digi urmează acum confruntarea de miercuri, cu Partizan Belgrad, din Liga Campionilor Europeni, foarte importantă pentru calificarea în următoarea fază a competiţiei.

Cealaltă formaţie orădeană din Superliga Naţională, CS Crişul, nu a jucat în week-end, fiindcă şi-a amânat dubla din deplasare cu Sportul Studenţesc din cadrul acestei etape pentru runda a X-a, când orădenii vor juca tot la Bucureşti, cu Rapid. Echipa orădeană va efectua astfel o singură deplasare şi va disputa patru meciuri în zile consecutive, din raţiuni de ordin financiar.

În celelalte două confruntări din runda a IX-a, dintre Rapid şi Dinamo, respectiv AMEFA Arad cu Steaua, dinamoviştii şi stelişti, favoriţi de altfel, au reuşit să se impună pe linie.