Cum era de aşteptat, poloiştii orădeni ai echipei campioane CSM Digi au îndeplinit o simplă formalitate şi au făcut scor în dubla pe care au susţinut-o în bazin propriu, sâmbătă, în cadrul etapei a XI-a a campionatului Superligii Naţionale.

Astfel, la Bazinul Olimpic "Ioan Alexandrescu", elevii antrenorului Dorin Costrăş au bifat în faţa clujenilor de la CS Poli două noi succese categorice, cu scorurile de 24-6 şi 23-4.

Constituite şi ca antrenamente cu public, cele două jocuri au fost dominate categoric de campionii României, care în primul meci s-au impus cu 24-6, după ce în primul sfert au marcat 8 goluri fără ca să primească vreunul, iar în cel de-al doilea, au mai punctat încă de patru ori, primind totuşi în acest interval două goluri.

Şi jumătatea secundă a fost controlată cu autoritate de gazde, care şi-au adjudecat sfertul al treilea cu 7-2, iar pe ultimul cu 5-2.

Cele mai multe goluri le-a reuşit în acest meci Negrean, 7, urmat de Andrei Creţu şi Kadar, cu câte 3 reuşite,  Szabo, cu  2, Popoviciu 2, Cupic 2, Ramiro Georgescu 2, Korolija 1, Dunca 1 şi Câmpianu 1 gol.

Şi meciul revanşă a fost tot fără istoric, CSM Digi câştigând de această dată cu 23-4. Astfel, campionii de la CSM Digi Oradea au totalizat 21 de victorii şi o înfrângere şi alături de Steaua, cu aceeaşi linie de clasament, împarte prima poziţie  în clasamentul Superligii Naţionale.

Cealaltă echipă orădeană din competiţie CS Crişul Lancetti a susţinut în weekend chiar două duble, în Capitală, cu Dinamo, în cadrul etapei  a XI-a, şi cu Rapid, în devans, pentru etapa a XII-a.

În prima confruntare, contra Rapidului, orădenii au pierdut la limită, cu scorul de 10-11, în timp ce în jocul al doilea, rapidiştii s-au impus ceva mai clar, cu 14-9. Pentru echipa pregătită de Eugen Băjenaru au marcat în cea de-a doua  dispută: Alb 3 goluri, Szabo 2, Kovats 1, Codilă 1, Gabor 1 şi Drăghici 1 gol.

În meciurile cu Dinamo, conform aşteptărilor, orădenii au pierdut mai clar, cu 2-14 şi 3-16. În cel de-al doilea  joc cu "alb-roşii", gazdele s-au impus pe sferturi cu  4-0, 6-1, 2-1 şi 4-1.

Jucătorii care au evoluat cu Dinamo la CS Crişul Lancetti au fost: Doru Maior, Victor Kovats 1+0 goluri, Bogdan Codilă, Ovidiu Ţifrea, Istvan Szabo 1+0, Cristian Drăghici, Remus Barbu, Cristian Sechei, Antonio Alexandrescu 1, Cristian Dobre, Claudiu Alb 1, Cristian Terec, Sergiu Terean şi Gui Zalan.

În alte două confruntări din etapa a XI-a a Superligii Naţionale de polo, Steaua a învins Rapidul cu scorul de 23-4, iar Sportul Studenţesc s-a impus la Arad, în faţa celor de la AMEFA, cu 16-2.

În etapa următoare, CSM Digi va evolua, vineri şi sâmbătă, la Braşov, cu Sportul Studenţesc Bucureşti, în timp ce CS Crişul Lancetti va sta, pentru că şi-a disputat deja jocurile aferente acestei etape, cu Rapidul.