În partea a doua a acestei săptămâni, în Bazinul Steaua din Capitală se dispută cel de-al doilea turneu final al Campionatului Naţional de polo pe apă juniori II.

Printre participante se află şi echipa orădeană Crişul, antrenată de Ciprian Câmpianu, care a terminat pe primul loc turneul de la Oradea din urmă cu două săptămâni.

Turneul de la Bucureşti a început joi şi se va încheia duminică. În prima etapă, tinerii poloişti de la Crişul au întâlnit echipa gazdă, în compania căreia au încheiat la egalitate cu scorul de 6-6.

A fost un joc tensionat, cu răsturnări spectaculoase de scor. După ce Crişul a condus cu 3-0, steliştii au egalat, iar mai apoi au trecut ei la conducere, scorul înaintea ultimului sfert devenind, incredibil, 6-3 pentru bucureşteni.

În ultimele 8 minute poloiştii orădenii au revenit extraordinar şi au reuşit să egaleze, înscriind ultimul golul prin Paleacu, când mai erau doar opt secunde de joc.

Prin acest rezultat şansele orădenilor la titlu rămân intacte, cu condiţia însă să învingă Dinamo, în ultima etapă.

La turneu mai participă şi echipele CSS nr. 3 Bucureşti, AMEFA Arad şi CSM Cluj.