Reprezentativa României a început ezitant partida contra Australiei. Miller i-a taxat pe elevii lui Istvan Kovacs, astfel că, după primul sfert, oaspeţii conduceau cu scorul de 3-1.

România a revenit în joc cu multă forţă, a preluat conducerea cu 5-4, dar efortul depus s-a văzut pe finalul sfertului secund, când Australia a marcat de două ori consecutiv. La pauza mare scorul era favorabil tot oaspeţilor cu 6-5, iar după trei sferturi din joc, tabela a indicat egalitatea: 7-7.

Totul a fost decis în ultimul sfert al disputei. Ultimele opt minute de joc au aparţinut clar echipei României care a avut în Dragoş Stoenescu îngerul păzitor al porţii şi în Cosmin Radu "executorul" lui Stanton.

Excelente au fost evoluţiile lui Kadar Kalman şi a căpitanului naţionalei, Cosmin Radu, însă omul meciului a fost portarul Stoenescu, care a strălucit în momentele cruciale ale întâlnirii. România s-a impus cu 11-9, are loc secund asigurat în grupă şi se va bate joi, de la ora 17, pentru primul loc în Grupa A, într-un meci în compania Spaniei.

România - Australia 11-9 (1-3, 4-3, 2-1, 4-2)

România: Stoenescu, Drăguşin - C. Radu 3, Buşilă, Diaconu 1, Iosep 1, Ramiro Georgescu 2, Kadar Kalman 3, Creţu, Negrean, Chioveanu, Alex Matei. Antrenori: Istvan Kovacs şi Ladislau Balanov.

Australia: Stanton, Dennerley - Campbell 2, Baird, O'Halloran, Maitland, Martin, Younger 1, McGregor 2, Swift, Howden, Cotterill, Miller 4. Antrenori: Fox John şi Oberman Paul.