Echipa naţională de polo a României a fost învinsă şi vineri seară în Liga Mondială.

Evoluând la Debrecen, în etapa a IV-a a grupei C, reprezentativa tricoloră a pierdut, chiar dacă la diferenţă de 8-9, în faţa multiplei campioane, echipa similară a Ungariei.

După înfrângerea clară din Italia, poloiştii români au reuşit o prestaţie bună în compania maghiarilor, mergând cap la cap în primul sfert, scor 2-2, iar pe cel de-al doilea reuşind chiar să şi-l adjudece, cu 3-2.

Din păcate, după pauza mare, gazdele au evoluat mai bine, surprinzând de trei ori defensiva română, în sfertul III, timp în care elevii lui Vlad Hagiu au punctat o singură dată.

Cum în ultimele 8 minute ambele combatante şi-au trecut în cont câte două goluri, jocul s-a încheiat cu victoria la limită a maghiarilor.

Jucătorul echipei CSM Digi Oradea, Andrei Buşilă, a fost cel mai bun marcator de la români, cu 4 reuşite, în timp ce de la gazde s-a remarcat Varga Dániel, autor a 3 goluri.

În următoarele meciuri ale României din Liga Mondială, pe 27 martie tricolorii vor întâlni Rusia, iar pe 30 martie, Italia, ambele în bazin propriu.

Ungaria - România 9-8 (2-2, 2-3, 3-1, 2-2)

Ungaria: Nagy Viktor, Török Bela 1, Bátori Bence 1, Jansik Szilárd, Vámos Marton, Hosnyánszky, Decker Ádam 2, Szivós Marton 1, Varga Dániel 3, Jansik D., Kis G. 1, Decker Attila, Bedő K. Antrenor: Benedek Tibor

România: Dragoş Stoenescu, Mihnea Gheorghe, Tiberiu Negrean, Nicolae Diaconu, Andrei Iosep, Andrei Buşilă 4 (foto), Alexandru Matei, Mihnea Chioveanu 2, Dimitri Goanţă 1, Ramiro Georgescu 1, Alexandru Ghiban, Teohari Daniel, Stan Cătălin. Antrenor: Vlad Hagiu