Naţionala de polo a României a obţinut calificarea la turneul final al Campionatului European ce va avea loc la Zagreb în perioada 29 august 11 septembrie 2010.

Echipa antrenată de Kovacs Istvan a intrat greu în meci încheind la egalitate cu olandezii primele două sferturi: 3-3 şi 1-1, astfel că, la pauza mare era: 4-4. În sfertul trei Cosmin Radu şi compania au oferit o demonstraţie de forţă şi au marcat de şase ori fără să primească gol iar victoria şi calificarea la EURO 2010 au devenit obiective realizate.

În cele din urmă naţionala noastră s-a impus cu 13-6 (3-3, 1-1, 6-0, 3-2), golurile fiind realizate de Cosmin Radu 4, Negrean şi Ramiro Georgescu - câte 2, Kadar, Chioveanu, Josep, Diaconu şi Alex. Matei în timp ce pentru Olanda au marcat De Wit 2, Geritse, Getienmaker, Lindmont şi Kramer.

După două etape România a realizat maximum de puncte şi are asigurată calificarea la turneul final al Campionatului European indiferent de rezultatul ultimului meci, cel cu Rusia, programat la Bazinul Olimpic "Ioan Alexandrescu" duminică, de la ora 10:30.

Atât Rusia cât şi România vor fi prezente la Campionatul European astfel că duelul de duminică va fi doar unul de orgoliu, în joc fiind locul 1 în această grupă preliminară. România poate ocupa prima poziţie în grupă şi în cazul unui rezultat de egalitate.