Campioana României la polo, CSM Oradea a reuşit calificarea în sferturile de finală ale Cupei Ligii Europene de Nataţie în dauna celebrei echipe italiene, Posillipo Napoli. După ce au învins cu 12-10 în tur, orădenii au avut de înfruntat în Italia o echipă gazdă susţinută frenetic de public, dar şi de arbitri.

La finele celor 32 de minute efective de joc, Napoli a refăcut diferenţa de două goluri, impunându-se cu 7-5.

Pentru a stabili echipa calificată, s-au jucat două reprize de prelungiri. După 0-0 în prima, CSM Frigoconti Oradea a reuşit să câştige a doua repriză de prelungiri şi să se califice în sferturi după un final dramatic. Negrean, Kadar şi Biadoc au marcat câte două goluri iar Kincses a reuşit un gol.

În sferturi s-au mai calificat: Ferencvaros, Marseille, Savona, Brescia, Jadran Split şi Cattaro.