Pompierii bihoreni au controlat, la începutul lunii septembrie, 33 de operatori economici, instituţii din Bihor, precum şi pensiuni şi hoteluri din zona Padiş - Boga, constatând peste 200 de încălcări ale normelor de apărare împotriva incendiilor şi aplicând amenzi în valoare de circa 73.000 lei.
Inspecţia de prevenire din cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă "Crişana" a dat 186 de sancţiuni, din care 130 de avertismente şi 56 de amenzi.
"Principalele nereguli au constat în: neinstruirea corespunzătoare a personalului de pe locul de muncă privind modul de manevrare şi utilizare a mijloacelor tehnice de apărare împotriva incendiilor, neasigurarea funcţionării optime a mijloacelor tehnice de intervenţie (hidranţi interiori şi exteriori), neasigurarea marcării complete a tuturor căilor de acces şi evacuare cu indicatoare de siguranţă, exploatarea cu deficienţe şi improvizaţii a instalaţiilor electrice etc.", se arată într-o informare a ISU Crişana.
Între operatorii controlaţi s-au numărat şi 11 pensiuni şi hoteluri din Padiş şi Boga, unde s-au constatat 78 de nereguli, dintre care 12 au fost înlăturate în timpul controalelor. În schimb, pompierii au dat 70 de sancţiuni, dintre care 47 de avertismente şi 23 de amenzi. Între neregulile constatate, pe lângă cele menţionate mai sus, s-au numărat lipsa ignifugării materialelor folosite în construcţia clădirilor şi lipsa paratrăznetelor.
Totodată, la finalul lunii august, respectiv începutul lunii septembrie au fost organizate 31 de exerciţii de evacuare şi intervenţie, respectiv 31 de instruiri cu personalul cu atribuţii în domeniul situaţiilor de urgenţă de la localităţi, operatori economici şi instituţii.