Pompierii bihoreni, mai exact echipajul de Cercetare şi primă evaluare chimică, biologică, radiologică şi nucleară (CBRN) al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Crişana, se antrenează în cadrul unui exerciţiu multinaţional, organizat de Centrul NATO de Excelenţă pentru Medicină Militară.

Potrivit unui comunicat al ISU Crişana, exerciţiul multinaţional ”Vigorous Warrior 2015” se desfăşoară în perioada 1 – 11 iunie, în localitatea Hradec Kralove, Cehia. În baza unei invitaţii primite din partea Centrului NATO menţionat la nivelul IGSU, orădenii fac echipă cu alţi pompieri şi cu un medic SMURD de la ISU Timiş.

„Exerciţiul, care va implica cooperarea echipelor din 14 state, va consta în executarea unei intervenţii în situaţii de urgenţă în medii contaminate chimic şi biologic, misiunile echipei din România vizând realizarea decontaminării, acordarea ajutorului medical ce se impune în astfel de situaţii şi evacuarea populaţiei din zona afectată”, arată comunicatul ISU Crişana.

Scopul acestei ample acţiuni este testarea şi îmbunătăţirea cooperării echipelor participante într-un mediu multinaţional, pentru identificarea posibilităţilor, respectiv oportunităţilor apărute prin prisma procedurilor naţionale aplicate, au mai menţionat reprezentanţii ISU.