Trei pompieri din cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Crişana s-au clasat pe primele locuri la Campionatul de atletism şi cros al Ministerului Afacerilor Interne, desfăşurat în perioada 19-22 mai, în Poiana Braşov.

Potrivit unui comunicat transmis luni de Inspectoratul pentru Siutaţii de Urgenţă Crişana, echipa orădeană a făcut parte din lotul Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă, în baza rezultatelor foarte bune obţinute la competiţiile premergătoare.

Inspectoratul bihorean a fost reprezentat de trei subofiţeri din cadrul Detaşamentelor 1 şi 2 de Pompieri Oradea: plutonier adjutant şef Carţiş Daniel, plutonier major Grigore Remus şi plutonier Lipai Bogdan.

"La finalul competiţiei, pompierii militari bihoreni s-au clasat pe primele locuri la probele « Săritură în lungime » şi « Aruncarea greutăţii », la diferite categorii de vârstă.  Astfel, la Categoria sub 35 ani atletism, Proba "Săritură în lungime", locul II a fost ocupat de plutonier Lipai Bogdan; la Categoria între 36 şi 45 ani atletism, Proba "Aruncarea greutăţii", locul I i-a revenit plutonierului major Grigore Remus, iar la Categoria peste 45 ani atletism, Proba "Săritură în lungime", prima treaptă a podiumului a fost ocupată de plutonier adjutant şef Carţiş Daniel", anunţă comunicatul.

La start s-au aliniat aproximativ 200 de sportivi din toată ţara.