Premierul Victor Ponta a a anunţat că intenţionează să întocmească, în cursul zilei de marţi, documentele pentru numirea în funcţie a celor patru miniştri propuşi de către PNL şi să le înainteze Preşedinţiei, dacă liderul PNL, Crin Antonescu, îi va da "OK-ul".

El a precizat totodată că vrea să îl propună pe Klaus Iohannis ca ministru de Interne, fără să facă referire la postul de vicepremier.

"Astăzi, voi propune ca domnul Iohannis să fie ministru de Interne şi îmi doresc ca domnia sa să aibă un mandat lung şi stabil", a spus Ponta.

Cele patru propuneri PNL sunt Klaus Iohannis - vicepremier şi ministru de Interne (în locul lui Radu Stroe, demisonat în luna ianuarie), Teodor Atanasiu - ministru al Economiei (în locul lui Andrei Gerea), Eugen Nicolăescu - ministru de Finanţe (în locul lui Daniel Chiţoiu), Cristian Buşoi - ministru al Sănătăţii (în locul lui Eugen Nicolăescu, propus la Ministerul Finanţelor).

Premierul Victor Ponta şi-a exprimat, luni, speranţa ca marţi seară, după şedinţa BPN al PNL, să se degajeze o soluţie la actuala criză din USL, el apreciind că această criză este una minoră şi că nu s-a întâmplat nimic care să aibă caracter irevocabil.