Franţa ar putea deveni prima ţară din lume care introduce o taxă pentru smartphone-uri şi tablete.
Guvernul de la Paris analizează acum propunerea de a taxa cu 1% vânzarea de dispozitive de navigare pe internet. O astfel de taxă ar aduna circa 86 de milioane de euro, bani pe care guvernanţii francezi vor să-i folosească pentru susţinerea culturii franceze în mediul online.
Propunerea se încadrează în politica Parisului de susţinere a producţiilor locale de muzică şi cinema.